$10 a week

How would IST do it?

  1. 1 month ago
    Anonymous

    A freezer full of venison costs less than $2

    • 1 month ago
      Anonymous

      Take the hunters pill bros

  2. 1 month ago
    Anonymous

    oats
    milk
    rice
    multivitamin

    • 1 month ago
      Anonymous

      >milk
      10$ is 10L of milk, that alone would not be enough for a week

      • 1 month ago
        Anonymous

        What about five kilos of oats?

        Pretty sure 700g of oats a day would be sufficient.

      • 1 month ago
        Anonymous

        Canadian alert

      • 1 month ago
        Anonymous

        My friend $10 buys four gallons of milk in real America (15 liters to you fags). Still not enough though

  3. 1 month ago
    Anonymous

    Rice
    Beans
    Potatoes
    Egga
    Ground beef

    • 1 month ago
      Anonymous

      A freezer full of venison costs less than $2

      oats
      milk
      rice
      multivitamin

      >worrying about money

      Take the Onassis pill

      • 1 month ago
        Anonymous

        >irrevelant time-wasting reply

    • 1 month ago
      Anonymous

      oats
      milk
      rice
      multivitamin

      Uh anons that’s going to cost more than ten dollars.

      https://i.imgur.com/kAZqXB0.png

      How would IST do it?

      Brown rice, lentils/beans (whichever is cheaper) and a multivitamin. Seems realistically the only way to me.

      • 1 month ago
        Anonymous

        no it won't rice and oats are like 3000kcal/1dollar

      • 1 month ago
        Anonymous

        More than $10 at once, but not per week. Spend $40 at the start of the month on a huge bag of rice, sack of potatoes, a thing of oats, 60 eggs, and as much beef as you can get with the leftover money (probably about a pound, which isn't great but $10/week isn't great either)

  4. 1 month ago
    Anonymous

    Not too sure but I'd definitely go with a diet based on dried beans. To bulk out calories I'd go with flour and make sourdough - can't beat flour for cheap calories.

  5. 1 month ago
    Anonymous

    my semen is free

  6. 1 month ago
    Anonymous

    test e
    monkey pellets

  7. 1 month ago
    Anonymous

    Flour, split peas, oil. That couldn't cost more than 4 bucks and would last you more than a week. Gives you room for either some leg quarters, holiday hams in the winter, or two cans of spinach that can be split over the following week as well. Make a huge chili and thicken with flour or make a tortilla and wrap that shit. Or learn to hunt/fish, an animal will last you a few weeks if you can store it proper.

  8. 1 month ago
    Anonymous

    I buy these you get 6 of em and less than 2 bucks and peanut butter for about 5 bucks that will last the month.

    • 1 month ago
      Anonymous

      yeah I could get 30 eggs for about 5$

    • 1 month ago
      Anonymous

      so for $10 you could get 30 of these. That's 4 eggs a day....?
      So 24g of protein, and 280kcal.
      That's not gonna last, dumbass.

  9. 1 month ago
    Anonymous

    Would I be eating good? Fuck no.
    But I could make it work.

    Alternatively, swing by the "dollar" store and pick up six cans of off-brand spam, and a pound of rice beans for $1.25 each.

    • 1 month ago
      Anonymous

      >off-brand spam
      Starvation it is 🙂

  10. 1 month ago
    Anonymous

    it's literally impossible if you want adequate protein intake
    cheapest thing you could probably do and still have decent macros is shit tier walmart whey and a giant bag of rice, butter if you want fats

  11. 1 month ago
    Anonymous

    I'd basically do the same, except I don't think flour or eggs are that cheap anymore. Obviously flour, but eggs as well are heavily reliant on grain (for feed) and those supplies are getting hammered without Russian fertilizer or wheat getting into the western market due to sanctions.

    • 1 month ago
      Anonymous

      This. You can tell mommy buys most of anon's groceries because eggs have no been cheap for a while. The cheapest eggs left I've found are the organic kirkland eggs at 2.22 a dozen, when a dozen was like .86 under Trump.

      • 1 month ago
        Anonymous

        Where do you live that organic eggs are 2.22 a dozen?

  12. 1 month ago
    Anonymous

    Four finger discount.

  13. 1 month ago
    Anonymous

    UK prices but 2kg of chicken thighs at sainsbury's for £3
    Long grain Rice 1kg for £1.50
    Spend the last £5.50 on 11L of milk.
    Already have salt, Pepper, butter, sugar and Hispanices so I can make rice pudding for a dessert, any number of chicken recipes.
    I can even get stock from the chicken bones and use that to boil my rice.

  14. 1 month ago
    Anonymous

    there's an epidemic of wild boar all over the place in the south east usa, I'll start there. guns can be expensive, but there are ways to trap them. if you're friends with a farmer and agree to help capture the boars you can easily get a dozen smaller ones.

  15. 1 month ago
    Anonymous

    Oats
    Milk
    Whole flour
    Butter
    Bananas
    Apples
    Rice
    Dried beans
    Potatoes
    Dried peas
    Canned tomatoes/paste
    Hispanices (if allowed to spread costs over multiple weeks)

    You can make a lot of different shit with just that

  16. 1 month ago
    Anonymous

    I would invest the ten dollars in knee pads and get at it. 10 bucks for a bj, who’s up? Suckee suckee long time

    • 1 month ago
      Anonymous

      You'd have to suck a lot of dicks to get enough nutrition for a week

  17. 1 month ago
    Anonymous

    I'd get a job. Which I've already done.

  18. 1 month ago
    Anonymous

    Olive oil
    Vitamins
    Omega 3

  19. 1 month ago
    Anonymous

    yuropoor here

    I only shop ad lidl because it used to be the cheapest groceries store but this shit cost me like €23 something already

    its just not normal anymore

    • 1 month ago
      Anonymous

      surely this is bait because
      >soda
      >mayo
      >oven-pizza
      >nuggies
      >chocolate

      you don't actually EAT like this do you anon?

    • 1 month ago
      Anonymous

      You eat like shit, healthy food is cheaper

    • 1 month ago
      Anonymous

      Had to stop buying those pizza's when they recently changed the oil they used from olive oil to basedbean oil in order to save money. Would have gladly paid an extra dollar for them to keep the olive oil. Now, they get nothing instead.

  20. 1 month ago
    Anonymous

    You realise these $x a week / day things are exclusively for consoomer gays that can’t stop themselves from buying new phones and clothes every month, partying every Friday and Saturday and live in homes and drive cars they can’t afford?

    You literally can’t live without sleep and food so why would I cuck either them to the lowest budget possible in order to get more frivolous spending?

    So to answer your question op. I wouldn’t. But eggs rice potatoes beans and sardines/ground beef are quite cheap. All things considered

    • 1 month ago
      Anonymous

      >ground beef
      As opposed to the expensive air beef?

  21. 1 month ago
    Anonymous

    I don't need that much food. The most expensive thing I buy is meat by far. Because I can't get enough of it. I absolutely love brisket, pork shoulder, chuck roast, etc. Cook them all up on one day and eat over 7 days. Get a nice tender pound of meat every night for dinner.

  22. 1 month ago
    Anonymous

    I've tried cheap meal prepping but after on the 4th and 5th day in the fridge the food tastes like fucking shit
    how do you guys meal prep?

  23. 1 month ago
    Anonymous

    Eggs, Spam, and 50 cent ramen cups

  24. 1 month ago
    Anonymous

    I could do it but the price of eggs has gone up recently

  25. 1 month ago
    Anonymous

    >grains
    >human food
    pick one

  26. 1 month ago
    Anonymous

    >$10 a week
    I'd get a fucking job

  27. 1 month ago
    Anonymous

    irrelevant*
    fuck

  28. 1 month ago
    Anonymous

    Rice, sugar (for sugar water), cheap eggs, and 1.5gallons of milk. Of course I wont be building any muscle, but i wouldnt be losing any either.

  29. 1 month ago
    Anonymous

    Monkey biscuits + Semen recycling

Your email address will not be published.