$100 dollars of groceries bros... How am I supposed to be a big guy?

$100 dollars of groceries bros... How am I supposed to be a big guy?

  1. 1 month ago
    Anonymous

    what are those marsmallows for?

    • 1 month ago
      Anonymous

      They were out of jolly ranchers

      • 1 month ago
        Anonymous

        yeah id be jolly to ranch her if u know what i mean

      • 1 month ago
        Anonymous

        Why do you need either?

  2. 1 month ago
    Anonymous

    Marshmallows are a bad calorie to cost ratio. You could easily have spent that money on uranium

  3. 1 month ago
    Anonymous

    >steaks
    >avocados
    no shit

  4. 1 month ago
    Anonymous

    wtf

    • 1 month ago
      Anonymous

      >$19 tip for $21 meal
      do americans really

      • 1 month ago
        Anonymous

        Service charge means "the garden gnome in charge wanted more money". It doesn't go to anyone who actually worked.

        • 1 month ago
          Anonymous

          Imagine being a redneck and blaming all your problems on a gnomish boogeyman rather than owning your lack of discipline.

          • 1 month ago
            Anonymous

            how does my lack of discipline compel the garden gnomes across time and space to treat goys like cattle to be slaughtered?

      • 1 month ago
        Anonymous

        >london
        >american

        • 1 month ago
          Anonymous

          It's Canada

        • 1 month ago
          Anonymous

          It says ON you retard
          And that receipt is dated august 21, 2020 aka 2 fucking years ago
          Dolt

    • 1 month ago
      Anonymous

      what does HST mean

      • 1 month ago
        Anonymous

        Heterosexual tax. It's a leaf thing.

      • 1 month ago
        Anonymous

        Healthy Saturated Triglycerides

    • 1 month ago
      Anonymous

      What happens if you just don't tip?

      • 1 month ago
        Anonymous

        You will regret it later.

  5. 1 month ago
    Anonymous

    100 dollars is like what 30 mcchickens? stop being a fucking dumbass

    • 1 month ago
      Anonymous

      It's more like 50 McChickens.

    • 1 month ago
      Anonymous

      It's more like 50 McChickens.

      junior chickens* the one u guys are saying are like 5 bucks a pop

    • 1 month ago
      Anonymous

      You didn't even go with budget beef, you got 6 300g cuts plus 2 kilo top shelf angus steaks. I'm surprised you managed to buy anything else with your $100. Buy budget bulk minced beef if you're trying to stretch your cash.

      It's more like 50 McChickens.

      [...]
      junior chickens* the one u guys are saying are like 5 bucks a pop

      A McChicken from McDonald's is $8.95ea single outside of a meal. $100 buys 11. The meal is an extra $5.90 , so you get 6 McChicken meals for $100.

      • 1 month ago
        Anonymous

        damn that shit is 9 fucking dollars now? inflation bros i dont feel so good..

  6. 1 month ago
    Anonymous

    Wait a minute....

    Since food is becoming more and more expensive, will being really fat or really jacked start to become the most attractive thing to women?

    Most people will be forced into being ottermode now due to the cost of living, so wont be able to get massive jacked anymore....

    • 1 month ago
      Anonymous

      Nah, goyslop is still cheap.

      • 1 month ago
        Anonymous

        If you mean McDonalds, no, if you mean pasta and rice, sure.

    • 1 month ago
      Anonymous

      Eat five peanut butter jelly sandwiches a day

      • 1 month ago
        Anonymous

        i can't peanut butter that doesn't have seed oils and i can't find good bread

    • 1 month ago
      Anonymous

      Being big has always been attractive to women, yea it will continue to be.

    • 1 month ago
      Anonymous

      GOMAD is still an option.

  7. 1 month ago
    Anonymous

    Swap out the hash-browns with a 5lb bag of potatoes, you'll be spending the about same amount, but getting more food. Swap the steak for chick thighs, drumsticks or quarters- those go for less than $2 per pound.

  8. 1 month ago
    Anonymous

    You could get like 85 pounds of lentils for 100 dollars.

    • 1 month ago
      Anonymous

      I got a pound of split peas for $1.50, they used to be $1.

  9. 1 month ago
    Anonymous

    Chicken is cheaper.
    Get ground beef for spaghetti sauce.

  10. 1 month ago
    Anonymous

    >How am I supposed to be a big guy?
    Crashing this plane

    • 1 month ago
      Anonymous

      WITH NO SURVIVORS

  11. 1 month ago
    Anonymous

    >SEVEN AVOCADOS

  12. 1 month ago
    Anonymous

    Where are the limes?

  13. 1 month ago
    Anonymous

    What's with America and these shit bleached white eggs. Watery and bland as fuck. It's a disgrace.

    • 1 month ago
      Anonymous

      What do you mean? I'm from Germany and our eggs are white, too

  14. 1 month ago
    Sage

    >7 avocados
    No shit you fucking idiot

  15. 1 month ago
    Anonymous

    all those steaks and avocados

  16. 1 month ago
    Anonymous

    I just eat eggs, milk, pasta, cashews, and protein powder. I'm getting bigger

  17. 1 month ago
    Anonymous

    I can still buy 100kg of potatoes for €100 directly from a local farmer.
    €100 would also get me between 400-500 eggs. That's comes down to more than a dozen a day a month.

    • 1 month ago
      Anonymous

      you cant finish 100kg potatoes before they go bad

      • 1 month ago
        Anonymous

        That's why I buy bags of 10kg for 10€.

        • 1 month ago
          Anonymous

          Holy shit you can do that?

          • 1 month ago
            Anonymous

            =|

    • 1 month ago
      Anonymous

      >400-500 eggs.
      >more than a dozen a day a month.

      enjoy heart disease

  18. 1 month ago
    Anonymous

    >no rice
    >no pasta
    What do you have against dirt cheap tasty calories? Goddamn

  19. 1 month ago
    Anonymous

    Buy whole chicken and cut yourself. Bulk buy in rice.

  20. 1 month ago
    Anonymous

    seven ~~limes~~ avocados

  21. 1 month ago
    Anonymous

    Are you just a complete fucking dyel or a woman?

  22. 1 month ago
    Anonymous

    >buys multiple premium cuts of steak
    >wonders why bill is so expensive

    This would be $60-$70 if you got chicken or ground beef instead of NY strip steaks.

    Clint's texas salsa is also an expensive item, I would imagine it's closer to what one of those steaks cost, ~$6

  23. 1 month ago
    Anonymous

    how do you get through 7 avocados before they spoil?

  24. 1 month ago
    Anonymous

    That meat costs $40 total, you're telling me all that other shit costs $60? I call bullshit

  25. 1 month ago
    Anonymous

    Cut avocados to every other day. Replace some steak with chicken. Frozen veggies. But yeah we're still fucked

  26. 1 month ago
    Anonymous

    >premium steak
    >7 avocados
    >fucking marshmallows

  27. 1 month ago
    Anonymous

    No beans, no real potatoes, no rice? What the fuck

  28. 1 month ago
    Anonymous

    Steak is expensive. Buy more milk and eggs. $100 of milk and eggs will last at least a week.

  29. 1 month ago
    Anonymous

    Maybe buy food instead of grass, sugar, and veggies?

  30. 1 month ago
    Anonymous

    There was a thread on my countries reddit page yesterday. It was laughing at how expensive and poor quality groceries are in America. Meat, Dairy, Veg, Fruit were all much worse quality or the equivalent in our country was like 10 dollars for cheese.

    • 1 month ago
      Anonymous

      You would have to look at percentage of wage to get an accurate comparison.

      • 1 month ago
        Anonymous

        It's Ireland mate, we have a higher GDP Per Capita

        • 1 month ago
          Anonymous

          GDP isn't wages you dolt. Try comparing median household income and the US dwarfs Ireland.

          • 1 month ago
            Anonymous

            Don't care

    • 1 month ago
      Anonymous

      Americans have to go to special shops to buy food made from food, instead of petrochemicals shaped like food

      • 1 month ago
        Anonymous

        There was a thread on my countries reddit page yesterday. It was laughing at how expensive and poor quality groceries are in America. Meat, Dairy, Veg, Fruit were all much worse quality or the equivalent in our country was like 10 dollars for cheese.

        The picture is from Canada, europoors

  31. 1 month ago
    Anonymous

    Buy frozen avocados/berries and greek yogurt from Costco

  32. 1 month ago
    Anonymous

    B8 image

    For poorfags:
    Bulk rice (calories)
    Bulk beans (calories, micros, some protein)
    Chicken thigh/breast
    Eggs
    Milk
    Vegetables (broccoli preferred since it is so nutritious)
    Nuts (almonds, walnuts, etc.)

  33. 1 month ago
    Anonymous

    stop buying meme foods

  34. 1 month ago
    Anonymous

    Get a job.

  35. 1 month ago
    Anonymous

    Let me guess
    you "need" more?

    • 1 month ago
      Anonymous

      >Chemically extracted olive oil
      No thanks.

      • 1 month ago
        Anonymous

        Then get butter, gay. Even bottom of the barrel olive oil is better than all the sneed oils the typical normie consumes.

    • 1 month ago
      Anonymous

      I don't know where that oil is from but friendly reminder Italy lied for years about their olive oil and everything they sold was mostly seed oils look that shit up
      I buy grass fed ghee shit is tasty

    • 1 month ago
      Anonymous

      What? 90 eggs for $20? In 2023? How the fuck is that possible?

      • 1 month ago
        Anonymous

        Escape the city, friend.

      • 1 month ago
        Anonymous

        >tfw 16usd for 60 eggs two weeks ago
        >now it's 25usd
        God I hate this planet

        • 1 month ago
          Anonymous

          They had sixty eggs for $8 at Walmart pre-virus

    • 1 month ago
      Anonymous

      >olive oil
      I only buy Kerry Gold Butter.

  36. 1 month ago
    Anonymous

    Marshmallow is really easy to make. Look up the recipe yourself, but essentially you put gelatin in cold water in mixer, heat sugar to boiling, then pour the sugar into the running mixer.

  37. 1 month ago
    Anonymous

    Replace "Simply Potatoes" with a sack of potatoes and a grater. It's a workout and the potatoes are cheaper this way.
    Grow your own cilantro/parsley. If you use it regularly you might want to grow more than 1 plantsworth, so get some pots and some seeds and start!
    While we're at it, you can grow your own lettuce on the windowsill. Same with radishes. Peppers are trickier but can be really rewarding because of how prolific some varieties are.

  38. 1 month ago
    Anonymous

    You spent all your money on peppers and avocados, just stop buying those

    • 1 month ago
      Anonymous

      peppers cost literally pennies bruh

      • 1 month ago
        Anonymous

        I'm in a hotel and just bought that exact pepper bag to make some dinner. Its like $6. Buying the peppers alone (and twice the size) would have been like $3 (so half price for double the food). Those little price differences add up.

  39. 1 month ago
    Anonymous

    Ditch the marshmallows, swap 3/4 of the beef for chicken, ditch the avocados (wtf dude), buy potatoes whole, and wtf are you making that you need that many peppers and a bunch of fresh herbs?

  40. 1 month ago
    Anonymous

    >already cutted potatoes
    >marshmallows
    >avocados
    faggggggg

  41. 1 month ago
    Anonymous

    >steak
    This is FAR cheaper in your country than it is in mine. Can’t really fault it
    >potatoes
    Get a potato patch or a growbag
    >eggs
    Get hens. If you keep them well and keep enough of them, you’ll be able to sell surplus eggs to pay for the chickens and maybe even make profit.

    • 1 month ago
      Anonymous

      Just realised it’s in imperial and not metric. It’s about the same price.

  42. 1 month ago
    Anonymous

    I mean you shop like shit.
    >expensive packaged beef for no reason, knowing damn well there were cheaper options
    >pre packaged fucking peppers
    >marshmallows
    >two 12 cartons of eggs and not bulk eggs
    >pre packaged potatoes
    >squirt sour cream for no reason
    >simply potatoes
    >like 30 avacados
    Are you retarded?

  43. 1 month ago
    Anonymous

    Do you keep rabbits anon? How are you going to eat all that lettuce before it goes bad?

  44. 1 month ago
    Anonymous

    People like you make me wish aliens would just do away with us.

  45. 1 month ago
    Anonymous

    Nice bait.

  46. 1 month ago
    Anonymous

    Do Americans really buy packaged meat at the super market?

    Don't you have like a neighborhood butcher?

    • 1 month ago
      Anonymous

      I'd say most grocery stores in America worth their salt have an in-house butcher and a bakery, usually a deli too. There are dedicated butchers around but it's more of a convenience for most people to get meat in the same place they do the rest of their shopping.

    • 1 month ago
      Anonymous

      My local butcher costs around two or three times as much for the same weight and cuts of meat compared to buying at Costco in bulk. I don't make enough money to buy all of my meats there, unfortunately, even though I earn a relatively high salary.

      https://i.imgur.com/Iv8nYnq.jpg

      $100 dollars of groceries bros... How am I supposed to be a big guy?

      It's been said already, but this shopping could be dramatically more efficient. Rice, beans, potatoes, limit the red meat (or at least choose cheaper cuts) and mix in some turkey/chicken/fish, get nutrient-dense vegetables like broccoli and maybe some fruits, cut out unnecessary things like avocados and marshmallows, etc etc. Just buy real food that's as unprocessed as possible, and in the most bulk packaging available.
      I always liked the old Animal "bulking on a budget" videos. Prices would be dated now, but the concepts are still there.

    • 1 month ago
      Anonymous

      >Don't you have like a neighborhood butcher?
      Yes, in my neighborhood grocery store.

  47. 1 month ago
    Anonymous

    Here you go buddy fixed it to 30-40$ 🙂

    >hash browns?
    Just use potatoes that's way to easy
    >red meat
    Yeah buying 4 packs of the most expensive type of meat will do you good. You definitely can replace it with ground beef, chicken thighs, even canned salmon/tuna/mackerel can be great replacement
    >avocadoes
    Sure buy one or two, but you definetely don't need fucking 7 of those suckers
    >cofee filters
    Cofee just settles at the bottom of the cup, why tf you need those? Alternatively you can just use french press.
    >jalapeno
    For what purpose?
    >marshmalows
    Are you a child?

    Where tf are your tomatoes, cucumbers, cabbages, flour? I rate your shoping bag a decent 4/10. You buy like someone that only pretends to know how to cook.

  48. 1 month ago
    Anonymous

    You just have to shop smarter. 9 pound pork rib loin for $13

    • 1 month ago
      Anonymous

      >ice cream

      Wow

      • 1 month ago
        Anonymous

        What’s wrong with ice cream? What are you, a gay? That’ll last me at least a month

        • 1 month ago
          Anonymous

          I actually am a gay. I don't eat sugar so I can stay twinkmode for my bf.

          • 1 month ago
            Anonymous

            Treat yourself bro!

    • 1 month ago
      Anonymous

      > rib loin
      Anon, i-i hahaha oh fuck it. Good for you, good luck buddy.

      • 1 month ago
        Anonymous

        Are you retarded? If I cleaned that up I could slice it into bone-in chops. If I cleaned it up and cut the meat off the ribs, I would have a pork loin

  49. 1 month ago
    Anonymous

    Wasting money on food poisoning yourself with meat and eggs. You deserve to be broke and cancer ridden.

  50. 1 month ago
    Anonymous

    I know someone has already said these, but beans and potatoes will help a lot. Both have a lot of calories and are cheap. Beans have great macros. Potatoes have plenty of nutrients. If you don't mind the slightly different taste cabbage is a lot cheaper than lettuce and is great if your fry it in grease from your meat. You can also get fattier cuts of meat. They are cheaper, have more calories, and taste just as good or better. If you really want to get cheap on the calories then sugar is your best bet, but many people can have problems with sugar. A sprinkle of sugar on sautéed onions really bumps them up a notch.

  51. 1 month ago
    Anonymous

    >fresh veggies
    >prime cut beef
    You are doing it to yourself.

  52. 1 month ago
    Anonymous

    >7 avacados
    >12 buck a pound steak
    If you're going to eat a lot of steak buy a whole cut from a restaurant supply store and process it yourself
    You can get eye of round for like 5 bucks a pound after trimming and flank steak for like 6.50
    Pork tenderloin is pretty fucking good too and can be found for like 2-3 bucks a pound.
    You can also get costco chicken breast.

    If you're really hard up for money just buy a costco rotisserie chicken every day and cook some rice. It's something like 180 grams of protein for 4 bucks.

  53. 1 month ago
    Anonymous

    >wow bros can you believe that 100$ of groceries costs 100$?
    yeah that seems about right

  54. 1 month ago
    Anonymous

    I saw this shit on reddit this morning, fuck out of here.

    These pictures are always retarded. Buy the most expensive shit you can find like out-of-season fruit/vegetables and new york strips and complain about the price.

    Yes inflation sucks, but you don't have to be retarded about it. Buy cheaper meats, in-season vegetables as much as possible, etc.

    • 1 month ago
      Anonymous

      Seconded.
      Don't buy your groceries from expensive bourgeois stores. I personally shop at Walmart for the most part. If you're really down bad, start couponing. Buy your meats/chicken in bulk from Costco and learn how to portion them yourself. And for the love of Christ, stop being so fucking insufferable.

  55. 1 month ago
    Anonymous

    What veggies and fruit do you guys like? I only eat spinach and kiwi (sometimes pineapple) wondering if I should expand a bit.

  56. 1 month ago
    Anonymous

    Replace eggs, meat, and avocados with canned beans

  57. 1 month ago
    Anonymous

    The United States government provides me with $280 every month with which I can purchase roughly 1.5 million Calories in wheat flour.

  58. 1 month ago
    Anonymous

    >go to grocery store tonight to get stuff
    >tomato
    >offbrand saltine crackers
    >bananas
    >kiwi
    >eggs
    >dish soap
    >$34

    I was gonna get broccoli too, but they literally didn't have broccoli there. There was none. We're all fucked, it's going to go from expensive food to no food.

  59. 1 month ago
    Anonymous

    >7 avocados

  60. 1 month ago
    Anonymous

    Steal

  61. 1 month ago
    Anonymous

    Start making chilli. It's cheap, makes 4-5 meals, is delicious, has pretty good macros, and reheats well. This pot was like $15 in total and made 5 large servings.

    • 1 month ago
      Anonymous

      Why are there so many poor people on IST? Did you guys not have access to education or something?

      • 1 month ago
        Anonymous

        on the contrary, I am a researcher in a stem field. I make 2.5k monthly from my actual work, then I have to tutor SAT kids for more money. I manage to hit 4k.
        if you are not coming from a wealthy slave trader family, it is normal to not to be a richfag for a long time.

        • 1 month ago
          Anonymous

          >4k monthly

          Why are there's so many poor people on IST? You didn't answer my question, and I highly doubt you're educated.

          • 1 month ago
            Anonymous

            no matter what I'd say it is not going to change your neuron explosions. but let me say this, I have a phd, 2 msc.
            So, hf gg gl brother. I still love you

  62. 1 month ago
    Anonymous

    go get a membership from costco or sam
    (costco is usually a bit cheaper)
    spend 300 bucks and you will have enough meat for 3-4 weeks
    60 eggs for 9sh bucks
    ribeye cut,- shoulder cut 10-15 pounds 20-30 bucks, 4-5 pounds chuck is for 18-25.
    ground beef 4 pounds for 18 bucks
    get canned tuna/chickpeas/peas etc etc 12 pack for 8 bucks
    don't buy your chicken from these places, chicken is expensive Idk why.
    Fish is cheap also, 6 hugeass snappers are for 20-25 bucks, that's 6 meals already
    yes, it is more expensive than last year but still..

    on top of that you can buy some gas, it was 2.89 last week.

    welcome to costco I love you

Your email address will not be published. Required fields are marked *