>10lbs bag. >$112. >110cal, 25g protein, 1g carb <.

>10lbs bag
>$112
>110cal, 25g protein, 1g carb <. 0.5g fat per scoop
>no onions
You're welcome bröthers

  1. 3 weeks ago
    Anonymous

    What's with the onions

    Can you explain

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      How new are you be honest

  2. 3 weeks ago
    Anonymous

    >$112
    lól

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      It's 10lbs my dude, cheaper in the long run. Also, it's fucking isolate

      • 3 weeks ago
        Anonymous

        The protein powder I used to use was 5lbs for... $28. 23g/30g scoop
        I'm in the UK so I just converted the price but...
        are Americans really scammed that much lol

        • 3 weeks ago
          Anonymous

          Yes bro they have been scamming us hardcore for decades.

          One clear example is making everything the price minus $0.01 with taxes not included in order to increase sales. In Europe, it's normal to have the full price as a round number with tax included. So much easier that way.

          Imagine going to the grocery store and it's like, this product cost $2 and this product costs $20 and this product costs $11 and that's literally what you pay.

          But no, American business culture is way different. It's more like "three payments of $39.99* but wait there's more! *taxes not included"

          • 3 weeks ago
            Anonymous

            >In Europe, it's normal to have the full price as a round number with tax included.
            Here in Germany, you rarely see round numbers, I dont know how you get the idea that capitalism works different in another country.

        • 3 weeks ago
          Anonymous

          No I bought some recenetly here in the US. Only thing is there are higher amounts of fillers, throw away proteins like excess glutamine, fat, carbs, and whatever flavorings. None of that in this product

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      Used to get 60 lbs for 325 ish. 🙁

  3. 3 weeks ago
    Anonymous

    nice and It's kosher. Good for Israeli members of IST too like me

  4. 3 weeks ago
    Anonymous

    bepis

  5. 3 weeks ago
    Anonymous

    just got mine, looks like it's animal feed lol. But i do like the amino acid breakdown. Im kinda sad realizing how shit my other protein powders are, cause the texture is so nice and a 28g scooper

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      Protein powder in general smells just like colostrum, which is what is used to bottle feed newborn calves

      • 3 weeks ago
        Anonymous

        Reach ranching hours, blessed cow knowledge

        The cattle farmer knows all about whey already

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      It's because we are animals

      You are just an animal with $112 to spend on repackaged cheesemaking byproduct

      That's not in my budget personally, but then again I would not want to get ripped off

      • 3 weeks ago
        Anonymous

        name a cheaper source of protein with similar bio availability?

  6. 3 weeks ago
    Anonymous

    Per serving of protein, it's still more expensive than ON or Pure Protein

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      >doesn't provide proof

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      ON doesnt give any amino acid protein in their popular brand from when i at least used to buy it. With no disclosure, they can legally protein spike if they wish. Doesn't have to just be the brand OP has, just as long there is an amino acid profile, which is much tougher to get around. I do prefer this one to any others i've got, since it has next to no fillers

      https://blog.priceplow.com/protein-scam-amino-acid-spiking just for a quick overview

  7. 3 weeks ago
    Anonymous
  8. 3 weeks ago
    Anonymous

    >112$ for 10lbs
    lol
    >Sams Club
    >trying to get rid of their 'holiday,' flavored protein and collagen supps
    >1.5lbs of 'peppermint hot cocoa,' is 10$
    You could get 11.5lbs of protein for less than 70$.

  9. 3 weeks ago
    Anonymous

    i just stopped buying whey a year ago, the prices are not worth it
    also just tired of feeding the fitness garden gnome

  10. 3 weeks ago
    Anonymous

    You are just shilling.

    $112?

    What a scam!

    Would rather eat fish or poultry or just make my own whey like my European ancestors.

  11. 3 weeks ago
    Anonymous

    Someone post a better deal than OP's

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      With that sweet student discount only 32€ :^)

      • 3 weeks ago
        Anonymous

        Should I go for it bros? Trying to bulk so technically I shouldn't avoid the extra fat that comes with regular whey right?

  12. 3 weeks ago
    Anonymous

    >ingredients
    >Sunflower Lecithin
    lel

  13. 3 weeks ago
    Anonymous

    I never understood why you guys drink this shit, I can get all the protein I need from my food.
    I do 1 gram per pound of lean body weight.

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      Sure, but that's why it's a protein SUPPLEMENT. Optimization is eating protein-dense foods on top of taking in protein powder. Gotta eat big to get big, son

      • 3 weeks ago
        Anonymous

        I get 160 grams from my food alone son, dont need this shit

        • 3 weeks ago
          Anonymous

          i weigh 195 and am 6'6", it is a nightmare getting that much daily. It's also whey cheaper than any other portein source

  14. 3 weeks ago
    Anonymous

    Anyone use Muscle Feast isolate? I’ve been using it for awhile but just more out of habit than anything. It’s not cheap.

Your email address will not be published. Required fields are marked *