Are protein drinks a meme or worth it?

  1. 5 months ago
    Anonymous

    just eat CHICKEN

    • 5 months ago
      Anonymous

      FPBP. Milk and chicken are cheaper than protein shakes.

    • 5 months ago
      Anonymous

      I bought 3kg of chocolate whey for around 35 burgerdollars (I live in eastern Europe) so if you can snipe a big container for a cheap price then it's worth it
      But generally speaking this guy is right

    • 5 months ago
      Anonymous

      I'm white

      • 5 months ago
        Anonymous

        sure you are rekjesh

        • 5 months ago
          Anonymous

          good morning sir

  2. 5 months ago
    Anonymous

    Cheap way to get daily protein.

  3. 5 months ago
    Anonymous

    protein drinks are just food
    they're not a meme, a supplement, a miracle mix
    they're just fucking food stop making threads about this

    • 5 months ago
      Anonymous

      This. They are literally dried milk. Dried milk with some of it removed. It's like cheese or butter - honestly I don't know how cheese or butter is made off the top of my head (I should), but you wouldn't call cheese a supplement would you? No you fucking wouldn't. And cheese or at least butter do have other small ingredients added as well like whey does. Look at these ingredients in cheese (just a random example). It's time to stop thinking of cheese and butter and cream as some beautiful natural bounty from the earth while whey is this crazy artificial synthetic frankenstein thing - it's literally just a milk product.

      • 5 months ago
        Anonymous

        Wrong. Dry milk is a perfectly fine product and doesn't need an emulsifier to turn into a beverage. It just needs water.
        The most common protein powder's contain emulsifiers, sweeteners and other crap. Yes, it's technically possible to buy some without that, but it's more expensive and very few people do so.

        • 5 months ago
          Anonymous

          >
          >Yes, it's technically possible to buy some without that, but it's more expensive and very few people do so.
          Where?

      • 5 months ago
        Anonymous

        Cheese and butter are made of casein and cream, whey is the leftovers from making casein and cream, typically using an enzyme-coagulation method.

  4. 5 months ago
    Anonymous

    It’s worth it, if you struggle/won’t eat so much animal products.

  5. 5 months ago
    Anonymous

    They are for people trying to get big and don't care what they put in their bodies. They are a meme for everyone else.

  6. 5 months ago
    Anonymous

    Convenient way to get daily protein. if you can eat your way to it, don't waste your money.

  7. 5 months ago
    Anonymous

    They're far easier to chug down than a shit ton of chicken breast or canned tuna, and depending on the taste you get or your nonexistant cooking skills they may taste better too (though obviously they're a sweet milkshake rather than a savory meal). For me I usually manage to find a deal that makes importing them to my country provide cheaper protein than chicken, tuna, milk etc. so it's a no-brainer.

  8. 5 months ago
    Anonymous

    How to I make whey satiating? It's the cheapest source of protein here, but I don't get full by just drinking shakes

    • 5 months ago
      Anonymous

      It's very hard to get the amount of protein required for weight training from normal people food so unless you are an autist who cooks himself the same meal everyday, you will probably need some whey

      You need animal fats for test as well, either drink lots of milk or eat chicken

  9. 5 months ago
    Anonymous

    I always see people on here talking about the bio availability of various proteins, but never see whey mentioned
    What is the bioavailability of whey, IST ?

    • 5 months ago
      Anonymous

      It's very high, like milk, eggs, and meat.

    • 5 months ago
      Anonymous

      That's such a funny pic.

  10. 5 months ago
    Anonymous

    Maybe if you get the version without the cheap chocolate innit?

  11. 5 months ago
    Anonymous

    Just put some whole milk, blueberries, pineapple and raw honey into a blender and mix that’s much better than protein shake could even throw in some frozen spinach if u like

    • 5 months ago
      Anonymous

      Frozen spinach? does not sound healthy to me. Especially since stir fried spinach is just so much tastier than that raw shit, let alone unthawed garbage.

      • 5 months ago
        Anonymous

        >Frozen spinach? does not sound healthy to me
        are you retarded or just pretending

        • 5 months ago
          Anonymous

          Frozen veggies just doesn't sound healthy.

          • 5 months ago
            Anonymous

            Why not? They're vegetables but at a lower temperature.

  12. 5 months ago
    Anonymous

    I use a meal replacement protein shake powder for breakfast with greek yogurt and water. Keeps me full most of the day.
    >350cal
    >38g Protein
    >14g Fat
    >18g Carb

    • 5 months ago
      Anonymous

      post recipe or brand

  13. 5 months ago
    Anonymous

    they were good when they were similar in price to milk, yogurt, and quark. but now it's way too expensive.

  14. 5 months ago
    Anonymous

    Worth imo. Very filling, sometimes I drink a shake, ~100 calories ~25-30g of protein and i'm no longer hungry. Has pretty high bio-availability compared with usual protein staples. A shake a day is an easy habit to form that allows you to consistently alter your macronutrient intake in favor of protein. I usually take my daily creatine along with the shake, easy way to ensure I never forget and masks the awful taste of creatine.

  15. 5 months ago
    Anonymous

    >are supplements a meme/worth it?
    jfc the absolute state of this board. also people whining about how expensive it is, if you can't afford basic protein powder you deserve the dyel body you have

  16. 5 months ago
    Anonymous

    It's a mix. It's a fast way to get protein but can be expensive based on the brand.
    Sometimes they're not even convenient, especially if you have to blend it. Then pre-mixed drinks are expensive.
    Powders can be overpriced as well. For the same price, Pure Protein has twice the servings and protein compared to Orgain.

  17. 5 months ago
    Anonymous

Your email address will not be published. Required fields are marked *