home gym is expensive

home gym is expensive

  1. 4 weeks ago
    Anonymous

    True. Spent 1300 dollars on a setup for bench/squat rack pluss all the weight.
    Honestly the weights are the most expensive thing, not even the equipment itself

    • 4 weeks ago
      Anonymous

      >1300 dollars
      seems like a really good deal, what did you buy? I paid twice as much for a basic setup, i.e. good rack, flat bench, oly/trap/dumbbell bars, 500lbs of comp and steel plates, 10m2 of rubber mats, various collars etc.

      • 4 weeks ago
        Anonymous

        We bought it pre COVID. Did you miss the memo?

  2. 4 weeks ago
    Anonymous

    Worth it tho

  3. 4 weeks ago
    Anonymous

    Only when you're a powersharter

  4. 4 weeks ago
    Anonymous

    Five gallon buckets and sand.

  5. 4 weeks ago
    Anonymous

    Chasing women at your local park is free.
    Train smarter not harder

  6. 4 weeks ago
    Anonymous

    You were saying?

  7. 4 weeks ago
    Anonymous

    No it's not.

    • 4 weeks ago
      Anonymous

      don't ankle weights fuck with your knees?

      • 4 weeks ago
        Anonymous

        When doing dips and pullups?

        • 4 weeks ago
          Anonymous

          i see

  8. 4 weeks ago
    Anonymous

    >he doesn't know about boomers yard sales once they give up on their new years resolutions

    Anon go to retirement home yardsales and pickup shit for cheap
    Techy neighborhoods have similar deals

  9. 4 weeks ago
    Anonymous

    Yeah it's like a gaming PC, in that you're paying as an enthusiast or for the convenience. Getto shit setups also kill your enjoyment which is why not a single person that has one of those actually has any muscle like ring gay, kettlebell anon or the teens with buckets of cat litter.

    • 4 weeks ago
      Anonymous

      Okay buddy post body.

      • 4 weeks ago
        Anonymous
        • 4 weeks ago
          Anonymous
          • 4 weeks ago
            Anonymous

            6 ft 2 190ish can do 15 clean chins

            • 4 weeks ago
              Anonymous

              With +25 lbs, 21 with bw. Was benching around 250 last I checked, can do 70 nose touchy pushups.

  10. 4 weeks ago
    Anonymous

    I am afraid to drop 500lbs on my head lifting alone in my basement

  11. 4 weeks ago
    Anonymous

    It isn't. Here is what I own.
    >$300 - -300lbs + cheap barbel (I only use for deads now) from York.
    >$390- - Titan Fitness T-2 Rack, shorty as I have low basement ceilings.
    >$100 -- Rep fitness 1000lb capacity flat bench from amazon.

    Just in this its enough to do most things, and is what I bought all at once in 2018. Since then:

    >$200 -- 4 45lb plates from york barbell.
    >$210 -- Boneyard Rogue ohio barbell
    >$30 -- cap barbell ez-curl bar
    >$50 -- tricep pulldown rope + cable + loading pin from ebay

    I've lifted consistently for the last 5 years, but not into powerlifting so mostly maintained once I reached 1/2/3/4. Bench no shit took me like over 2 years. Easiest was squat, and that was ATG. Didn't progress on bench until I really hammered on tricep isolation work.

  12. 4 weeks ago
    Anonymous

    >home gym
    I barely know about gym equipment was thinking about getting pic related or do you fags have better options my budget is about 1000 I was torn between getting a power cage or a Concept2.

    • 4 weeks ago
      Anonymous

      >power cage
      It depends on the type of training you do and how long you want to stick with having a home gym. I wanted a full rack for safeties so I wouldn't an hero myself. and I got a name brand one so I can add attachments to it over the years
      but if you're just testing the waters to see if you like working out at home, or have budget issues, buying used/cheap isnt a bad option
      and honestly, buy used as often as possible. there are things worth buying new for warranty though (barbell)

      • 3 weeks ago
        Anonymous

        That brand doesn't have support for later expansion. You can buy everything there for the same price if not cheaper from various reputable brands. Rogue, Titan fitness, Rep fitness, bells of steel.
        Start with the rack and slowly add things, or buy a whole thing for the price of that rack. The point is "major lutie" doesn't seem like a serious or reputable brand that will be around long enough to honor warranties and such. Appears to be just another chinese front name. But even stuff like the Klokov bars and olympic plates went out of business.

        Thanks anon gonna do more research and see what I find.

        • 3 weeks ago
          Anonymous

          in regards to attachments, check compatibility with competitors. for example, I have a rogue monster lite. it's a 3x3" rack with 5/8" holes. titan and rep fitness have similar designed racks, but because they are made in china, the post are actually like 2.97" even though they are advertised as 3". so depending on the quality of your chink welder, the attachment actual fitting is 50/50. also, say I wanted one of their pull up bars, my rack is 43" between post while rep and titan are 42" and 41"
          just trying to help you think about other things then the price. if I could redo it, I would have spent more on the monster rack which has 1" holes. again, it was more money, and so were the attachments for it, but the rack is more versatile for customizing because it has more attachment points. also, more competitors have similar sized racks and attachments that rogue doesn't sell (I really want sorinex's bulldog pad, neck attachment, etc, but their equipment isn't compatible with my rack without any modding)

          • 3 weeks ago
            Anonymous

            >because they are made in China the posts are 2.97"

            It's because the posts use metric aka 75mm x 75mm.

            Only fucking retarded burgers still use imperial shit like inches.

            • 3 weeks ago
              Anonymous
    • 4 weeks ago
      Anonymous

      That brand doesn't have support for later expansion. You can buy everything there for the same price if not cheaper from various reputable brands. Rogue, Titan fitness, Rep fitness, bells of steel.
      Start with the rack and slowly add things, or buy a whole thing for the price of that rack. The point is "major lutie" doesn't seem like a serious or reputable brand that will be around long enough to honor warranties and such. Appears to be just another chinese front name. But even stuff like the Klokov bars and olympic plates went out of business.

  13. 4 weeks ago
    Anonymous

    about the same price as a gaming PC

  14. 4 weeks ago
    Anonymous

    You could just you know.... not buy fancy overbuilt racks?
    >300 dollar fitness reality, or used power rack on facebook
    >300-500 dollar weight set off facebook
    done
    Maybe a set of dumbbells too.

    Most recent deal was a 50 dollar power rack with a pull up bar, weight for 45 cents a lb or 50 cents a lb.
    Yes I use standard weights so it's cheaper. I can get a vintage york standard bar, or an ivanko bar when mine gets too whippy(around 315-400lbs).
    Or just do deficit/harder forms of a lift.

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      naive take. a power rack is one of the most important piece of equipment and its quality is directly responsible for the quality of your workout, much more noticeable than even a shitty bar or bench. it also depreciates in price much more than e.g. plates, so upgrading will set you back much more than e.g. going from a standard to an olympic bar. you should buy the best possible rack the first time and make sure it's stable enough, has easy to adjust slip-on safeties, not just rods that you have to slide all the way in and out, has all the attachments you want, like pullup bar, or dips, or the possibility to upgrade etc. buy once, cry once

      • 3 weeks ago
        Anonymous

        wrong. Unless your workout is HIT, in which case okay. I can have a great workout with squat stands and a dubious bench.
        >depreciates more than anything else
        ehhhh not in my locale. SOME power racks are cheap but most were older. Rogue, powertec, etc hold their value.
        >buy once cry once
        only works if you can afford it and are serious about training. Many aren't.

        Nothing wrong with getting nice equipment, but doing work on a budget is fine and safe enough.

  15. 4 weeks ago
    Anonymous

    plates are made in china and sold in usa for double the cost

  16. 4 weeks ago
    Anonymous

    Not really, I calculated a reasonable time-value incorporate 1-time value for a $20 a month gym subscription for ten years of access and it roughly comes out to $4500 iirc. I can post the math if anyone gives a shit. Essentially, if you can make a suitable home gym for less than $4500 then you're saving money in the long run. If you intend to keep the equipment for 20 years then you have like a $22,000 budget. If you're paying $30+ per month for a gym and not getting an Olympic sized lap pool, you're being taken advantage of.

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      This. Most commercial gyms are dogshit for training too, you're wasting valuable time on the commute. Then paying those fuckers for the privilege of exercising on their premises makes me wanna spit. Especially given how crowded those shitholes are these days.

      >just go at night bro
      >just sacrifice your personal schedule to make it easier for mr shekelberg to let you pick up weights bro while he collects money off you bro

      home gym is a no brainer.

      • 3 weeks ago
        Anonymous

        I went and did the math again. Assumptions
        >Inflation: 3%
        >Discount rate: 2% (total bond index average)
        >Payments per year: 12
        >Payment duration in years: 10
        The value of a 1-time purchase of a home gym compared to the subscription price:
        >$20 - $4,279.69
        >$30 - $6,419.54
        >$40 - $8,559.39
        >$50 - $10,699.24
        >$60 - $12,839.08
        >$80 - $17,118.78
        >$120 - $25,678.17
        If you have cash-in-hand, it is financially sound to spend about $5k on a home gym if you would actually go to a commercial gym for 10 years. You could easily replicate 95% of the good machines at a gym with that money.

        • 3 weeks ago
          Anonymous

          >Assumptions
          now add the membership of a wife and kids

          • 3 weeks ago
            Anonymous

            Your wife and kids visually observe your dedication to a healthy lifestyle instead of
            you just disappearing for several hours a few times a week and benefit immeasurably. Your kids can even use the equipment when they're old enough.

            • 3 weeks ago
              Anonymous

              thus proving homegym master race

            • 3 weeks ago
              Anonymous

              What he meant was that the home gym calculation only counted one membership. A spouse doubles the budget; a kid triples it.

              I went and did the math again. Assumptions
              >Inflation: 3%
              >Discount rate: 2% (total bond index average)
              >Payments per year: 12
              >Payment duration in years: 10
              The value of a 1-time purchase of a home gym compared to the subscription price:
              >$20 - $4,279.69
              >$30 - $6,419.54
              >$40 - $8,559.39
              >$50 - $10,699.24
              >$60 - $12,839.08
              >$80 - $17,118.78
              >$120 - $25,678.17
              If you have cash-in-hand, it is financially sound to spend about $5k on a home gym if you would actually go to a commercial gym for 10 years. You could easily replicate 95% of the good machines at a gym with that money.

              >if you would actually go to a commercial gym for 10 years
              I think you mean "if you would maintain a membership". Gyms stay in business because of the paypigs that get a membership and never go, but also never cancel it because "hey I've got such a great deal and I'll start going again next month and and and"
              The weight sitting in your garage costs nothing per month, even if you're being a lazy shit.

              • 3 weeks ago
                Anonymous

                >What he meant was that the home gym calculation only counted one membership. A spouse doubles the budget; a kid triples it
                it was, but the answer that I received was better than the one I was seeking

              • 3 weeks ago
                Anonymous

                >I think you mean "if you would maintain a membership"
                Yeah, maintain the subscription. All gyms survive on no-shows, or they'd be $200+ per month.

                https://i.imgur.com/8r3yx7o.gif

                >What he meant was that the home gym calculation only counted one membership. A spouse doubles the budget; a kid triples it
                it was, but the answer that I received was better than the one I was seeking

                Totally flew over my head, I'm tired. It would be way more expensive to pay for a family plan, especially when they don't use it much, and constantly want you to not leave and go to the gym. I have so many coworkers paying small fortunes for Lifetime fitness family plans.

  17. 3 weeks ago
    Anonymous

    I need to buy some more plates. Should I get 20kg or 25kg plates.

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      For me? it's 45kg plates

      • 3 weeks ago
        Anonymous

        >45kg plates
        ngmi

Your email address will not be published. Required fields are marked *