How much do you spend on groceries?

How much do you spend on groceries?

  1. 3 months ago
    Anonymous

    $6

  2. 3 months ago
    Anonymous

    To be honest if I travel, I eat shit like this. Because its convenient.

    Making a real meal in a hotel room is impossible.
    Renting a place with kitchen and making stuff is still hard, because you miss the little things you have home.

    And if you do this twice a year, you wont end up in fph

    • 3 months ago
      Anonymous

      >tuna
      >deenz
      >granola
      >dried fruit
      What the fuck are you talking about bro? You can't make a tuna fish sandwich in a hotel room?

    • 3 months ago
      Anonymous

      I currently live in a hotel. Its deenz, cheese, oats, and raw fruits and vegetables. Not difficult and not expensive. Yes its very boring

      • 3 months ago
        Anonymous

        I would never tire from that.

    • 3 months ago
      Anonymous

      >Renting a place with kitchen and making stuff is still hard, because you miss the little things you have home
      The patrician way: identify tools you don't have at home, and cook new recipes based on these new possibilities.

    • 3 months ago
      Anonymous

      >Making a real meal in a hotel room is impossible.

      Don't the hotels you stay at provide a dining area?

    • 3 months ago
      Anonymous

      >Making a real meal in a hotel is impossible
      Its impossible to buy a loaf of bread and jar of peanut butter?

    • 3 months ago
      Anonymous

      You don't have a fridge to store your eggs in your hotel? You don't have a glass to crack your egg into before you drink it?

  3. 3 months ago
    Anonymous

    I usually spend around 35-50 dollars per week. Up to 70-90 dollars if I'm just running low on everything.

  4. 3 months ago
    Anonymous

    ~$50/month

    • 3 months ago
      Anonymous

      How is that possible

      • 3 months ago
        Anonymous

        Not him but eggs, baking bread, eating chicken/butcher leftovers they sometimes sell for peanuts

        • 3 months ago
          Anonymous

          also making bone broth by boiling + blending bones

          • 3 months ago
            Anonymous

            >mfw inflation is so bad you have to eat bones

  5. 3 months ago
    Anonymous

    >trying to hide the two boxes of sugar water behind the bananas

  6. 3 months ago
    Anonymous

    I spent $110 today on a rotisserie chicken, 2 packs of blueberries, 2 loaves of bread, pack of roma tomatoes, 2 dark chocolate bars, 2 mio water enhancers, shredded pizza mozzarella, pack of bacon, carton of eggs, and a carton of table cream

    • 3 months ago
      Anonymous

      The Mio alone probably cost you ~$12..

  7. 3 months ago
    Anonymous

    Go back gay

  8. 3 months ago
    Anonymous

    >$41 spent on "groceries" and the only thing resembling real food is some bananas the retard probably bought organic
    >how much do you spend on groceries?
    6 lbs chuck roast: $30
    5 dozen eggs: $11
    5lbs grass fed ground beef patties: $18?
    2 gallons of whole milk: $7
    I forgot how much the two-pack of grass-fed ghee costs but that lasts me about a month while the rest lasts about two weeks.
    Random fruits: maybe $10 for a week or two
    So that's about $76 for two weeks. Not including the ghee

    • 3 months ago
      Anonymous

      No shot. Eggs are $5 a dozen and beef is certainly not cheaper than $5 a pound if it's remote quality.

      • 3 months ago
        Anonymous

        >Eggs are $5 a dozen
        for pastured eggs

        goyslop CAFO eggs are way cheaper

      • 3 months ago
        Anonymous

        Costco prices. The ground beef might be about 20-22. I'll have to double check next time I go.

      • 3 months ago
        Anonymous

        Have you tried not living in a shity on the coast?

    • 3 months ago
      Anonymous

      no chicken? qrd on ghee please

      • 3 months ago
        Anonymous

        Ghee is basically rendered butter. It has a slightly different taste to it, more of the fat soluble nutrients and even less milk proteins but they can be used interchangeably in cooking. Ghee is also shelf stable while butter should be refrigerated

      • 3 months ago
        Anonymous

        Ghee is basically rendered butter. It has a slightly different taste to it, more of the fat soluble nutrients and even less milk proteins but they can be used interchangeably in cooking. Ghee is also shelf stable while butter should be refrigerated

        Also I typically don't eat much chicken but my gf does. I'm only counting the food that I eat.
        My reasoning is that chickens, like humans, aren't equipped to handle all of the PUFAs in their modern diets while ruminant animals like cows and lambs are at least somewhat equipped to break them down and produce healthier fats. Red meat also has far more b vitamins and just about every other nutrient.
        Bison and elk are even better but I'm borderline poor so that isn't happening atm

    • 3 months ago
      Anonymous

      Cap

    • 3 months ago
      Anonymous

      American food is not real food so what you pay for chicken that's half water and half cornfeed is irrelevant to human beings.

      • 3 months ago
        Anonymous

        You are so retarded that it hurts. Seethe

    • 3 months ago
      Anonymous

      >5 dozen eggs: $11
      If you want to get big you'll have to spend way more than this dude. You actually need to eat that many eggs every DAY.

      • 3 months ago
        Anonymous

        Based but I'm trying to lean out atm which is why there's so few carbs in my groceries

        • 3 months ago
          Anonymous
          • 3 months ago
            Anonymous

            lardass spotted.

    • 3 months ago
      Anonymous

      moron you are not buying 5lbs of grass fed beef for 18 dollars stfu

    • 3 months ago
      Anonymous

      moron you are not buying 5lbs of grass fed beef for 18 dollars stfu

      Cheapest I can find grass-fed beef straight from the farms in Michigan is $8/lb. Unless he meant 5 patties, there's no way

    • 3 months ago
      Anonymous

      what a delusional larp

  9. 3 months ago
    Anonymous

    I grow my own potatoes, tomatoes, lettuce, I also have 7 apple trees and a cherry tree. If you are still shopping for overpriced processed poison you are a fool.

    • 3 months ago
      Anonymous

      Post your apples applet

      • 3 months ago
        Anonymous

        I harvest mid-Aug and sell 99% of it to a local apple juice company, it's also pitch dark outside where I am so no photo for you

        • 3 months ago
          Anonymous

          Doesn’t this kinda defeat your whole argument of growing your own food?

          • 3 months ago
            Anonymous

            Do you know how many apples grow per tree?

          • 3 months ago
            Anonymous

            >the point of a few apple trees it to eat 300 apples during harvest time

            • 3 months ago
              Anonymous

              Do westerners not understand you can preserve food at home? Can or dry them apples.

              • 3 months ago
                Anonymous

                >easterners don't understand economics
                You can sell home grown organic apples for more and then buy cheaply produced apple products and anything else you want. Stop making food and start making dough.

              • 3 months ago
                Anonymous

                >sell your own home grown produce
                >consoom pesticide soaked, cheap garbage
                yep you're american alright

  10. 3 months ago
    Anonymous

    >natures own
    I stopped buying that goyslop bread when I noticed it didn't get moldy after 2.5 months, unrefrigerated.

    • 3 months ago
      Anonymous

      I had some that said best by 9/15 and it was moldy two days ago.
      Even Walmart brand hamburger buns went bad a week after its best by date.

    • 3 months ago
      Anonymous

      whats good grocery store bread then

      • 3 months ago
        Anonymous

        there is none. make your own. it takes about an hour of your time per loaf and costs about .30 per each.

  11. 3 months ago
    Anonymous

    Just a few purchases from one store over the past month.

    >$1 for six bananas
    >$4.50 for four name brand pizzas and teriyaki sauce
    >$9 for about 6lbs of pizza rolls
    >2x $5 for milk and a pack of ten protein granola bars
    >$1 for bread and five energy snack bars
    >$8 for 1lb NY strip thin cut

    If you couldn't tell, I seek out clearance and discounted items. The food would go a lot further if it wasn't for three people.

  12. 3 months ago
    Anonymous

    50 dollars per week/ 2600 per year

  13. 3 months ago
    Anonymous

    Tedt

  14. 3 months ago
    Anonymous

    https://old.reddit.com/r/delusionalgroceries

  15. 3 months ago
    Anonymous

    I rarely get out of Walmart without spending at least $100. Costco usually is $400.

    • 3 months ago
      Anonymous

      Costco is a fucking scam bro. There is always better prices elsewhere.

  16. 3 months ago
    Anonymous

    >Budgeting
    >bacon & bacon wrapped filet mignon
    >fucking seltzer water
    yikes

  17. 3 months ago
    Anonymous

    $200-$300 a week. Don't worry I got money.

  18. 3 months ago
    Anonymous

    >one can on tuna for breakfast is less then $2
    >a banana for lunch is less then $1
    >one zucchini is less the $2
    >a stick of mozzarella cheese is less then $2
    I can feed myself with that for the day.

    • 3 months ago
      Anonymous

      you eat less than 1000cals a day?

  19. 3 months ago
    Anonymous

    i just buy pork on sale for 1.99 a lb or less and broccoli for 1.29 with cabbage for 0.69 a lb + any seasonings

  20. 3 months ago
    Anonymous

    Used to be about $500 a month but with a wife who likes to bake a lot plus rising costs it’s over $1000 now

  21. 3 months ago
    Anonymous

    I pay $36aud a fortnight and get 10kg of "ugly" produce delivered to my door.
    I probably spend another $100 a week feeding two people with other ingredients to use up the fruit and veg. Pastas, milk, cheese, bread etc.

  22. 3 months ago
    Anonymous

    $20 5lb l-citrulline taurine 2:1
    $20 6.6lb yerba
    $10 20lb flour
    $16.50 60 eggs
    total $66.50

    only in biden's america does groceries cost this high

    • 3 months ago
      Anonymous

      >inflation happening worldwide
      >only in biden's america does groceries cost this high
      You are low IQ and easily manipulated by the media.

      • 3 months ago
        Anonymous

        it's joke

      • 3 months ago
        Anonymous

        only in klaus schwab's america*

  23. 3 months ago
    Anonymous

    Idk, about $400 a month

  24. 3 months ago
    Anonymous

    Here's how you can save a few of those dollars. Eliminate the
    >cookies
    >seltzer water
    >otter pops
    >ice cream
    >frosted flakes
    Wow, was that so hard? 7 limes tier.

  25. 3 months ago
    Anonymous

    I'm sick of all these fat losers crying about how much food costs when they buy only processed garbage. This moron is buying Oat Milk, Otter Pops, cookies, and ice cream. That shit isn't fucking groceries.

  26. 3 months ago
    Anonymous

    I don't track how much I spend on groceries, the cost is the cost.
    If I had to guess probably 100$ or so per week if not more.
    I eat a lot of meat and a lot of fruit/berries/fairlife milk. Veggies and rice are fairly inexpensive but other things do add up.
    I'll trim down quite a few expenses before I trim down my grocery bill tbh.

  27. 3 months ago
    Anonymous

    About $150AUD per week
    >Meat (from butcher, not supermarket): $50
    >Whatever vegetables and fruit I want: $50
    >Eggs: $8
    >Milk and yoghurt: $20
    Everything else is just stuff that I don't get on a weekly basis, like olive oil or bagels or frozen fruit.

  28. 3 months ago
    Anonymous

    $300-400 a month on food and drink. But that includes tons of luxuries and I've started cutting down because of inflation.

    I did the math and theoretically I should be able to live on $130-$150 worth of groceries so I'm aiming for somewhere in between.

  29. 3 months ago
    Anonymous

    $60/week in Australia as a single male
    pasta/rice, frozen veg, some sort of protein (beans, pork, chicken, tuna, beef) + sauces

  30. 3 months ago
    Anonymous

    Eating pretty nicely in Singapore for 400 SGD
    pork is cheap,i can get AU grass fed for slamdunk prices
    i can go to Marks and Spencer and get their clearance shit like brass pot pasta and shit and also go to some department store and get cold pressed ground nut oil

  31. 3 months ago
    Anonymous

    $350 a month but that includes bathing supplies, cleaning supplies, cooking supplies, and the occasional splurge of junk food

  32. 3 months ago
    Anonymous

    Germany, unser 4€ a day if im eating healthy.

  33. 3 months ago
    Anonymous

    Its funny that its called budgeting because they are going to be spending that money on hospital bills later

  34. 3 months ago
    Anonymous

    $142 for this week. Made a massive pot of triple meat chili, and grabbed some frozen fruit, and greek yogurt for snacks. I guess this is technically a month as I'm away at work 3 weeks out of it, and food is provided there.

  35. 3 months ago
    Anonymous

    Im ruining myself because I almost only buy organic products (meat, eggs, etc) it's so expensive but at least I'm not poisoning myself with the garden gnome poisons

  36. 3 months ago
    Anonymous

    Around 400€/month. Food has gotten like 30-40% more expensive this year.

  37. 3 months ago
    Anonymous

    Fucking hell I spend 500-600$ a month in Sweden on groceries and that is buying pretty basic groceries. Any good resources for cheap meals?

  38. 3 months ago
    Anonymous

    Tabasco and bananas are the healthiest thing there

  39. 3 months ago
    Anonymous

    Pork loin is relatively cheap from what I've seen. Cheaper than beef and chicken in my area
    Can use that to make many recipes. I make chili Verde a few times a month with it

  40. 3 months ago
    Anonymous

    Depends on how much meat I get. Usually kind of a lot

    • 3 months ago
      Anonymous

      >old el paso seasoning and tortillas

      wtf man that stuff is terrible

      • 3 months ago
        Anonymous

        I'm planning to start making my own Hispanice and tortillas eventually but that's the way Mom made them before I moved out.

      • 3 months ago
        Anonymous

        it might be terrible, but maybe that's the taste of his mother's cooking, and you can't take that away from him, don't you have your own madeleine de proust anon ? a taste or a smell that takes you back in your childhood ?

    • 3 months ago
      Anonymous

      Enjoy diabetes

      • 3 months ago
        Anonymous

        >i-is that ice cream?
        >pastries??
        >d-diabetus!
        kys you dumb dastard

        • 3 months ago
          Anonymous

          Post body

          • 3 months ago
            Anonymous

            ok now you

            • 3 months ago
              Anonymous

              Oh okay my bad, I thought you were claiming to be fit

              • 3 months ago
                Anonymous

                >ok
                >now
                >you

            • 3 months ago
              Anonymous

              what the fuck is that setup ? how many monitor do you need ?

              • 3 months ago
                Anonymous

                damn man you trade stocks/play eve online or something? also that a still of nick rochefort on the right?

                I just watch a lot of vtubers. Not Nick, just some fat lady in a beanie from a weekly tard review stream.

            • 3 months ago
              Anonymous

              damn man you trade stocks/play eve online or something? also that a still of nick rochefort on the right?

  41. 3 months ago
    Anonymous

    About £100 every 6 or so weeks.
    Meal prep for lunches included.
    Rice, veg, meats etc
    Most evening meals are planned be they curries, stews, paella, salmon with pasta

    It feeds two of us comfortably, always pay out extra while out working if more food is required

    • 3 months ago
      Anonymous

      Not six weeks ignore that.
      I'm being fucking retarded. It's a month.
      6 weeks we're looking at 140 or so, nit including sporadic shop runs as previous described. £100 was the big shop. Tesco run. Rule Britannia

  42. 3 months ago
    Anonymous

    I can live off a couple bags of potato and some cabbage for a month or two without even feeling like I'm sacrificing anything. It's delicious. I feel sorry for you meat bros. I really like to make my own sauerkraut with caraway seeds. It makes a really nice sandwich. You can put your fave sauce on there too. Then there's rice and beans. I put the money I save on Iron Maiden CDs to listen to on my 90s boombox.

  43. 3 months ago
    Anonymous

    I budget about ~400 leafbux/month but I often ride under that.

  44. 3 months ago
    Anonymous

    Holy fuck I hate americans its unreal

  45. 3 months ago
    Anonymous

    the only half way edible food in the pic are bananas, you could buy bags of potatoes, yuca root, apples, salt and pepper, veggies for home made soups, nixtamalized corn flour for homemade chips and breads, and have plenty to eat all week. instead of garbage grain cereals, rotting pig and rotting meats loaded with parasites, preservative loaded milks, veggie oil loaded butters, and more garbage gluten breads. its not hard to eat well, but most have no idea how. and dont forget all that sugar is just waste once you eat it.

  46. 3 months ago
    Anonymous

    100 a month on groceries (single), 150g protein/day.
    Pressure cook dried beans with cheap meat like drumsticks and you're good for 2 days, about 5 euro per pot. Hard to hit the protein goal on a budget without beans.

  47. 3 months ago
    Anonymous

    Why did every gay and his dog memed into plant milk?

    • 3 months ago
      Anonymous

      It's part of the tend of taking the nutritional content out of food to facilitate the desire of human cattle to continuously stuff face and graze throughout the day. So the cattle purchase water with a drop of almond flavoring and a little xanthan gum for the price of milk thinking it's "healthy" but all it does is support the cattle's habit of stuffing their faces without moving much all day.
      To regular human beings, we buy food for the fat, carbs and protein because we eat to fuel our bodies. It makes zero sense to us because we're not the biggest consumers of food and food-like products.
      tl;dr
      >this has 50 calories, it's "healthy for you"

      • 3 months ago
        Anonymous

        It's even funnier when you consider the current popular one is oat milk... Oats are absolutely dirt cheap. Almonds on the other hand are actually somewhat costly. So they basically convinced people to go from the already shitty alternative to an even shittier and massively cheaper (to produce, not to buy it's the same price as almond milk lol) alternative.

        • 3 months ago
          Anonymous

          Oat milk is creamy and fatty, great for coffee. Onions milk as general milk replacement because it has protein and it doesn't have funky taste or puss.

  48. 3 months ago
    Anonymous

    40 dollars is like half an hour of work, is this supposed to be alot?

  49. 3 months ago
    Anonymous

    >buy bag of flour for $5
    >bake all this
    >still have half the bag left

    • 3 months ago
      Anonymous

      >empty calories
      >gluten
      >acrylamide
      great "food" you have there

      • 3 months ago
        Anonymous

        Those "empty calories" keep me alive and keep my arms lifting bro

      • 3 months ago
        Anonymous

        calories
        problem solved (i filled the capsules and 2000+ more myself)

  50. 3 months ago
    Anonymous

    >i bought the packages with the cartoon characters on them, why am i spending $40 for 3 days of food?
    i hate to break it to you but most of that money goes to the tony the tiger printed on the box
    you're buying a cartoon character on card board, like magic the gathering players
    the cartoon character food idiot tax

  51. 3 months ago
    Anonymous

    I hate americans so much.

Your email address will not be published.