Is this a scam?

Is this a scam? It's a service that promises to break you 3 meal prepped meals a day you can reheat for only 5 dollars. Seems too good to be true. Has anyone done a service like this before and if so what's your experience with it? I'm sick of eating rice, grilled chicken, and eggs every day.

https://promo.flexpromeals.com/21meals

  1. 1 month ago
    Anonymous

    >60% rice
    >30% frozen veggies
    >10% low quality meat
    1 meal probably costs them 2$, it's amazing how stupid people are to buy this shit

    • 1 month ago
      Anonymous

      I understand obviously they're going to be making money off it, but at the same time the convince of not cooking, saving trips on groceries, and having a variety of food is appealing to me.

      i do not need UPS involved in my dinners

      >UPS
      I didn't think about that. I was thinking they'd have their own delivery trucks and hand deliver food. That makes more sense. A bit of a turn off but for 5 dollars to stay a neat and at home I might still do it. Homegym master race.

      >15 dollars a day
      get fucked retard

      There's retards who spend that much on a single fast food meal. Having it brought to me is the plus.

      • 1 month ago
        Anonymous

        macro breakdown isn't impressive whatsoever. not really more cost effective than buying groceries.
        if you're on IST right now, im certain you have time to cook for yourself

      • 1 month ago
        Anonymous

        >5$ for like 400 cals average
        >35$ for low quality food a day
        Lmaoing hard rn

        • 1 month ago
          Anonymous

          Imagine being this poor. Must be a european thing.

          • 1 month ago
            Anonymous

            Imagine eating shit quality, overpriced food. Must be an american thing

      • 1 month ago
        Anonymous

        >$5 for less than 500 calories worth of food
        Are you fucking serious? Take 3 hours once a week and do some actual meal prep, you fucking lazy moron. Even if you could afford it, that's absolute shit pricing.
        At an average of 400 calories and 26g protein for each meal. You'd spend $1k a month on food if you ate 2500 calories a day and at ~26% protein. Meanwhile I eat 3000 calories and ~30-35% protein, all at 40% of that cost.
        Make your own goddamn food.

        • 1 month ago
          Anonymous

          I've been eating two chicken breasts, 2 cups of rice, and a dozen eggs a day. Plus a gallon of milk. I'm tired of it 🙁

          • 1 month ago
            Anonymous

            Mix it up retard?
            Beef
            Potatoes
            Pasta
            Different vegetables
            Are you a 50 iq npc?

            • 1 month ago
              Anonymous

              >beef
              inferior to chicken in every way
              >potatoes
              do I look like an irish moron? plant proteins are for gays
              >pasta
              rice carbs are cleaner
              >vegetables
              Gay

              • 1 month ago
                Anonymous

                >beef
                >inferior to chicken in every way
                Stopped reading
                50 iq turbo dyel

              • 1 month ago
                Anonymous

                you know most of the meals in the screenshot included beef, rice, pasta or vegetables? you're going to be eating it either way

              • 1 month ago
                Anonymous

                So you eat nothing but chicken and rice? What's it like being severely autistic?

              • 1 month ago
                Anonymous

                >beef
                >inferior to chicken in every way
                kek

        • 1 month ago
          Anonymous

          >Take 3 hours once a week
          >You'd spend $1k a month on food
          >Make your own goddamn food.
          Nah. I make roughly $400 an hour so three hours of my time is objectively worth more than a grand.

          • 1 month ago
            Anonymous

            >$400 an hour
            >cant hire a private chef
            >still wanting to buy microwave dinners in plastic
            Ok, Elon

          • 1 month ago
            Anonymous

            >$400 an hour
            >cant hire a private chef
            >still wanting to buy microwave dinners in plastic
            Ok, Elon

            Lmao imagine not having your wife make this shit. She makes my eggs and chicken and vegetable shake every day for my lunch. When I'm on the last 15 minutes of the treadmill I text her I'm finishing my workout and she bakes salmon. She also shops for everything so we're always stocked. She also makes great cheat stuff like cornbread and cookies and pastries and won tons and pork belly and pasta.

            I literally do not know what's in my freezer or fridge because she handles all meal prep. I do not know how our particular washing machine or dryer operates because she handles all of that. Successful division of labor is key to success

            • 1 month ago
              Anonymous

              Not the $400/hr larper, but I'm not going to get married.

            • 1 month ago
              Anonymous

              No goyim you need to have your wife work 40+ hours a week, you can't be the sole provider for your family! Please send your kids to daycare and public school, PLEASE!!!!!!

            • 1 month ago
              Anonymous

              >dumb ass larper also runs on a treadmill in his fantasy

      • 1 month ago
        Anonymous

        >Is this a scam?

        yes, retard

        heres a protip for life

        if you ever ask "is this a scam" it is a scam

        >I was thinking they'd have their own delivery trucks and hand deliver food.
        are you literally 13 years old?

        • 1 month ago
          Anonymous

          >he's never heard of meals on wheels

          • 1 month ago
            Anonymous

            meals on wheels is funded by both federal and state governments you fuckin 13 year old retard get off IST

      • 1 month ago
        Anonymous

        Bro, that's 80g of protein a day. That's honestly barely subsistence level. Yeah you can add a couple of scoops to weigh it up, but honestly cooking isn't even bad, it's kindda relaxing.

      • 1 month ago
        Anonymous

        >I understand obviously they're going to be making money off it, but at the same time the convince of not cooking, saving trips on groceries, and having a variety of food is appealing to me.

        Might as well buy family meals from fast food restaurants and make meals from the leftovers.

      • 1 month ago
        Anonymous

        > cares about “meal variety”
        ngmi

        • 1 month ago
          Anonymous

          Based. "Variety" is a false god.

          Power through the best, gains maxing diet, period. When you go to eat, eat the best food, simple as.

    • 1 month ago
      Anonymous

      Reminds me of those Wise Food and other brand emergency kits. They say over 50 servings, when the dehydrated milk and orange drink mixes make up half the servings.
      You can buy those drink mixes for $8 and they have 80 servings.

    • 1 month ago
      Anonymous

      With all due respect, this is literally a horrible idea in all possible ways.

      On one hand, it's pretty clear that the meals here are probably worth only $2/ea., as mentions. You could easily do this yourself by boiling a huge bag of broccoli, searing some chicken in a pan, and making some rice in a rice maker, then dividing it out into portions. It'd cost you like $20-ish and would easily count for 10+ of those meals.

      More broadly, what's the goal here? If it's a hard cut, maybe, sure, I could see you going extreme and doing something like this. But not cooking is a HUGE mistake, especially if you're trying to get girls. Learning how to cook - and cook well - is wildly attractive to women, far more so than the extra leanness you're gonna get from autistically only eating stuff that's prepackaged for you elsewhere. You're going to get a lot more pussy offering to cook for women than you will trying to come up with some excuse to take off your shirt. And, remember, learning to cook on your own doesn't mean you'll be eating poorly: you could easily hit your macros while also making food that doesn't look like the adult version of babyfood.

      Don't get me wrong, I respect the desire to cut here, but you might be looking at this thing a bit wrong.

      • 1 month ago
        Anonymous

        >Learning how to cook - and cook well - is wildly attractive to women, far more so than the extra leanness
        You should check in with your psychiatrist and tell him you forgot to take your meds lmao.

    • 1 month ago
      Anonymous

      >high gross margin = scam

      Communist detected on American soil

    • 1 month ago
      Anonymous

      15 per day 105 per week 405 per month 5040 per year.... all because i dont like to cook? no thanks.

  2. 1 month ago
    Anonymous

    i do not need UPS involved in my dinners

  3. 1 month ago
    Anonymous

    >15 dollars a day
    get fucked retard

  4. 1 month ago
    Anonymous

    they look like shit, just buy frozen meals if you don’t care about quality

    • 1 month ago
      Anonymous

      What frozen meals would you suggest that are cheap and would meat all my nutrient needs for bodybuilding on?

    • 1 month ago
      Anonymous

      Yeah this. You get the same amount and quality of food for like $2.

    • 1 month ago
      Anonymous

      >$5 for 275 calories
      >you are expected to live on 3 of these per day
      >$450 a month for this shit

  5. 1 month ago
    Anonymous

    >plastic

  6. 1 month ago
    Anonymous

    People like you need to be strung up feeding into this blushing machine

  7. 1 month ago
    Anonymous

    if you rely entirely on them then:
    >$25/day (the meals are small)
    >9000/year expense (reduce based on food shopping eliminated)
    along with low-effort nutritional sources (shakes, eggs, yogurt, oats, etc) then you can sustain a >3000calorie diet pretty easily.

    would it be worth it to me? absolutely not. if you meal prep then you're spending a single day a week and have full control of your food. even if i possessed the disposable income, i would just make tastier meals or substitute my meal from time to time with something local as opposed frozen, bland food from the middle of the country.

  8. 1 month ago
    Anonymous

    >YOURS

  9. 1 month ago
    Anonymous

    5 dollars for 1 dollar TV dinners

    • 1 month ago
      Anonymous

      Are there any frozen dinners FOR body builders?

      • 1 month ago
        Anonymous

        No, because every bodybuilder has different nutritional needs so they cook their own meals

  10. 1 month ago
    Anonymous

    they only do recurring orders so you can just order food on your schedule. I would have tried it if it wasnt for that.

    • 1 month ago
      Anonymous

      cant*

  11. 1 month ago
    Anonymous

    >plastic
    No thanks

  12. 1 month ago
    Anonymous

    avoid plastic like the plague

  13. 1 month ago
    Anonymous

    zoomers be like "this app let's me buy frozen food at 200% markup! bussin frfr nocap!"

  14. 1 month ago
    Anonymous

    >spending $15 PER DAY on packaged food coated in plastic
    Yeah bro sounds like a really good deal you should try it out

  15. 1 month ago
    Anonymous

    LMFAO that dude is short as fuck

  16. 1 month ago
    Anonymous

    Anon if you're going to buy expensive pre prepped food at least spring for mealpro. I save them for days where I get tied down too much to meal prep

  17. 1 month ago
    Anonymous

    >I'm sick of eating rice, grilled chicken, and eggs every day.
    Have you considered not eating rice, grilled chicken and eggs everyday?

  18. 1 month ago
    Anonymous

    So I looked at the plan. For one week you get 21 meals that are all between 250 and 400 calories. So three meals a day and you might crack 1000 calories a day, for $105 a week.

  19. 1 month ago
    Anonymous

    >Sleeve
    >Douchy tank top
    Without even really thinking about the service itself, I can tell you it's a scam and this guy is a fitness grifter.

  20. 1 month ago
    Anonymous

    Kek thank you shill, for ensuring I will never touch this shit. Was on the fence too.

  21. 1 month ago
    Anonymous

    Are you retarded? Like loads of basic foods are cheap as shit. You could also go to a whole foods hotbar and get chicken breast, veggies, quinoa for $15 a day

  22. 1 month ago
    Anonymous

    >$5 per meal
    >more affordable

  23. 1 month ago
    Anonymous

    It's only $5 per meal for your first week. After that, the price goes up. None of these meal prep companies online can afford to sell you $5 meals and still be profitable. They have to pay labor, food costs, packaging costs, and shipping costs then you have to factor in marketing costs too.

    A better idea is if you live in a big city to search locally on Facebook marketplace or Craigslist or Offerup for a local meal prep service. Those places offer better value.

  24. 1 month ago
    Anonymous

    You fucking mongoloid do some meal prep and it even comes to cheaper than this. The more you cook in one go the cheaper one portion gets. I cook 3 kilos of food for one week and a day comes to 2.75 dollars, 1400 calories a day (not counting the breakfast ofc) and at least 75 80 grams of protein. Supplement with eggs, cheese and ham in the morning and you're good to go

  25. 1 month ago
    Anonymous

    I once ordered some food boxes with a specific amount of kcal for a week.
    They were advertised as healthy, filling and cooked professionally.
    What I got was absolutely retarded. It adhered to the kcal budget but you had shit like some fucking cookie eating up half of it, sugary juices that took up a third. I think the most insulting thing they sent me was half a pear swimming in wine, served in a fucking plastic box.
    Because it was set up in such a retarded way all the portions were tiny and nothing was filling. Massive lack of filler vegetables too.

  26. 1 month ago
    Anonymous

    >$5/meal
    pretty expensive unless you only eat out already

  27. 1 month ago
    Anonymous

    >$5 a meal
    I can get a whole 1kg chicken for 5-6€, or like four massive chicken legs for 5.
    Literally just salt and pepper them and throw them in the oven.

  28. 1 month ago
    Anonymous

    Your paying $5000 a year because you can't be arsed to meal prep or learn to cook?

  29. 1 month ago
    Anonymous

    >only $5 for one meal
    I've done several meal delivery kits. Some are kind of fun if you like to cook or want to learn how to cook, but they always stuff tons of potatoes in there and crap like that. These microwave ones are kind of gay. Just buy from the grocery store and do your own meal prep. It will be cheaper and better.

  30. 1 month ago
    Anonymous

    >$5 per meal
    Would be good if it was enough for a whole day.

Your email address will not be published.