peoples priorities on nutrition

why is it when fatties complain about how expensive food is getting, its always cheap processed shit and fast food? but never healthy staples?

>my groceries are expensive!
>proceeds to post a counter full of boxed foods, chips and soda
>god healthcare in america is awful
>continues to gorge on HFCS and cheap carbs, and high fat foods.
>le costco hotdog is 1.50!!!!!

Thalidomide Vintage Ad Shirt $22.14

UFOs Are A Psyop Shirt $21.68

Thalidomide Vintage Ad Shirt $22.14

  1. 1 month ago
    Anonymous

    Because fat people are moronic.

  2. 1 month ago
    Anonymous

    Fr, you can build a solid ass diet with:

    -Milk/Yogurt
    -Rice, pasta, Beans
    -Chicken breast and ground beef especially when it's on sale
    -Frozen veggies and Asian supermarkets (for some reason their produce is cheap compared to regular supermarkets.)
    -Fruits

    It only costs a few bucks per day to eat healthy.

    Eating fast food and processed junk is almost always more expensive than healthy options.

    you can build meals with these ingredients for like a dollar or 2.

    Getting a fast food meal that fills me up costs at least 20$ nowadays.

    • 1 month ago
      Anonymous

      It's not the money investment, it's the time. Fat people are lazy and can't be fricked to spend the time making their own healthy food. They resort to eating out with shitty unhealthy food that is both more expensive and worse for you, but easier to acquire.

  3. 1 month ago
    Anonymous

    i fricking hate the availability of food qe have today, people will outright refuse to have no just the same meal but the same TYPE of meal 2 days in a row
    >I made some rice, want some?
    >no thanks I had pasta yesterday
    when I was a kid my mom made me the same exact breakfast and lunch every single day, a cup of tea with honey and plain toast and a bologna sandwich with a slice of cheddar and dinner was either soup, fish or chicken
    goyslop was maybe, MAYBE once a year I got a happy meal with the fillet o'fish
    my grocery bill is like 100 bucks a month at most, I buy rice potatoes and pasta and the rest is spent on the cheapest cuts of meat I can get my hands on
    picrel cost me 5 bucks at the butcher's

    • 1 month ago
      Anonymous

      fr, for the past 2 years I've always had the exact same meal almost everyday,

      >5 eggs
      >2 pieces of Toast
      >Glass of milk

      Loads of protein, cheap and nutritious.

      Alot of people for some reason refuse to recycle the same 2-3 meals everyday even though it saves alot of money and time.

    • 1 month ago
      Anonymous

      Eating healthish is not expensive, but eating as healthy as possible is expensive. Organic groceries atleast here in Canada cost a lot. So do things like high quality olive oil. I spent 50C$ for a bottle of 750ml and I go through it in less than a month. A2 grass fed milk for eg. is expensive, atleast 3x industrial milk

      Processed crap is cheap because its filled with cheap ingredients

      • 1 month ago
        Anonymous

        ??? In vancouver my local greek grocer has 1 liter for 14 dollars and it's legit stuff, store brand which means the owner knows someone with an orchard in Greece.

        • 1 month ago
          Anonymous

          Is it single source? What's the harvest date? Link? 1 liter for 14 dollars is almost surely adulterated

          • 1 month ago
            Anonymous

            Parthenon grocers in vancouver. Bottle date was end of December, but I can tell good oil and age by taste and it still had. Avery strong olive oil flavour. Still doesn't beat the stuff I can get in Greece obviously..
            I also have a guy here who brings back a giant barrel and then sells. 5l canisters.

            • 1 month ago
              Anonymous

              Thank you. I'll check it out when Im next in bancoober

              • 1 month ago
                Anonymous

                Nothing beats olive oil fried eggs.

              • 1 month ago
                Anonymous

                Yee
                I just drink it raw

    • 1 month ago
      Anonymous

      basado
      I eat basically stew every day
      >very easy to change recipe and get something completely different based on available ingredients and spices
      >the cheaper the cut of meat, the better it tastes
      >easy af to cook, just needs time
      >can cook twice per week and just reheat the leftovers
      waiting for my potatoes to finish cooking right now

      • 1 month ago
        Anonymous

        looking good I got some lentil stew going as we speak

        • 1 month ago
          Anonymous

          love the caked grime on the trim of your stovetop, are you saving that for seasoning later?

    • 1 month ago
      Anonymous

      >people will outright refuse to have no just the same meal but the same TYPE of meal 2 days in a row
      This is just categorically false. Most people eat the same meals or same type of meals over and over and over again. It's a well-documented phenomenon.

      • 1 month ago
        Anonymous

        foodies eat for novelty though they certainly have common high pleasure comfort meals too

        • 1 month ago
          Anonymous

          >most people

          • 1 month ago
            Anonymous

            yeah most people don’t cook

            • 1 month ago
              Anonymous

              1. Not even true
              2. Missed the point

            • 1 month ago
              Anonymous

              You mean in a certain country known for being exceptionally moronic?

              • 1 month ago
                Anonymous

                The EU isnt a country genius

              • 1 month ago
                Anonymous

                the Estados Unidos aren't a country?

  4. 1 month ago
    Anonymous

    >mcdonalds
    >a la carte
    ???

    • 1 month ago
      Anonymous

      it means just the sandwich without the meal (no fries, no drink)

  5. 1 month ago
    Anonymous

    I've been making a 2 egg breakfast sandwhich everyday for the last 2 weeks, whole wheat English muffin, and some cheese I sliced off a block of spanish manchego.

    >30 eggs is 7 dollars from costco
    > 454gr of cheese was 7 dollars
    > 20 pack of whole wheat muffins is 3 dollars

    Fried it in good greek olive oil and ate it with an apple. Used a Nespresso for coffee. I think my daily breakfast cost is like 2.30 dollars.

    Same shit from mcdonalds is at least 6 to 7 dollars. It took me 10 minutes too including throwing the shit in the dishwasher and cleaning the counter.

  6. 1 month ago
    Anonymous

    I spend a lot on groceries, but I am also bulking and buying fresh food. If I were eating normally or cutting , it'd probably only be $150/month. My friends spend that weekly on door dash

    • 1 month ago
      Anonymous

      >I spend a lot on groceries, but I am also bulking and buying fresh food
      >Usually I'd only spend $150/month
      On what? I spend at least $100 per week on groceries and that just a regular week. I used to spend only $20/week when I was poor and I was buying the absolute minimum essentials

  7. 1 month ago
    Dr Gigachad

    >costco hotdog is 1.50?
    >your medical expenses come to 150k. Thank you for choosing us for your medical needs.

  8. 1 month ago
    Anonymous

    "Shall we eat, or go for a Mcdonalds?"

    Dave Allen

  9. 1 month ago
    Anonymous

    pretty sure it’s other fatasses on gibs who doordash everything that enable the price increases

  10. 1 month ago
    Anonymous

    because that's what they eat. The food would still be more expensive than before if they ate better. Healthcare in America is also miserably bad, and being healthy just means you won't realize how bad until you're finally forced to engage with it. There are many trends like this: the weaker succumb to the problem first, but there's still a problem, and you're harming yourself in the long run if you dismiss it as a weak person's problem.

    • 1 month ago
      Anonymous

      just lose weight. it's that easy. just don't be fat.

  11. 1 month ago
    Anonymous

    >fitness

    • 1 month ago
      Anonymous

      Fitness and nutrition go hand in hand, I don't see the problem.

      • 1 month ago
        Anonymous

        Complaining about fat people isnt fitness or nutrition

        • 1 month ago
          Anonymous

          There are multiple posts discussing how it's easy to eat affordably and healthy at home than eatting processed garbage. How is this not a discussion about nutrition?

  12. 1 month ago
    Anonymous

    Beans, rice, and potatoes are still dirt cheap

  13. 1 month ago
    Anonymous

    Fat ppl have lower IQ, research confirms it.

  14. 1 month ago
    Anonymous

    People are anchored to the reality that they grow accustomed to. If something costs 5 dollars for years and years, then will come to expect that as a given. The various factors that go into that given price are lost on them, they just come to expect what they received in the past.

    • 1 month ago
      Anonymous

      apparently ramen businesses in japan are going out of business because they refuse to raise the price beyond 1000 yen

    • 1 month ago
      Anonymous

      Prices are supposed to shrink over time due to deflationary pressure from capitalism, you have been money printing inflation israelited

  15. 1 month ago
    Anonymous

    I hate fatties and all but everyone complaining about increased prices is based and valid

Your email address will not be published. Required fields are marked *