There was no FPH

  1. 2 months ago
    Anonymous
  2. 2 months ago
    Anonymous
    • 2 months ago
      Anonymous

      No.

  3. 2 months ago
    Anonymous

    everybody knows the only way to eat healthy is with non-organic raspberries

    • 2 months ago
      Anonymous

      >M.D.
      how evil do you have to be to gatekeep healthy eating like that? fucking bitch. thank god a bunch of schizos on IST showed me the way

    • 2 months ago
      Anonymous

      ah yes, the 7 limes

    • 2 months ago
      Anonymous

      Is it the case though that McDonalds "food" is cheaper than equivalent food from a grocery store? That would in fact be a big deal.

      • 2 months ago
        Anonymous

        I remember once a scientist figured out that the double cheeseburger on McDonald's dollar menu, against the average hourly wage of an American was the least time needed per calorie in all of human history. By far.

    • 2 months ago
      Anonymous

      How many pounds of non-organic raspberries do you think this guy eats per meal? I'm thinking 3-4lbs at least if he's getting enough sugar to impair his brain function this bad.

    • 2 months ago
      Anonymous

      you can get a week's worth of chicken, broccoli, and rice for less than $10.

      • 2 months ago
        Anonymous

        complete lie. one pack of 4 breasts will run you close to 10 bucks alone

        • 2 months ago
          Anonymous

          Not him but I bought 14 chicken thighs for 7.89 last week.

          • 2 months ago
            Anonymous

            Nope, keep living in the city though. There will be a food shortage for everyone but it is hitting bugman central first.

            >You can't buy jeans for $20! My True Religion(TM) cost $135!!
            This is how you sound. If you shop at the more expensive stores, pick the expensive cuts, and buy name brands of course it'll cost more.

            >Muh chicken breasts
            Cope

            >tfw bought mussels at my local asian supermarket for a little over $2 a pound frozen
            Combine with literally any halfway decent carb and some veg and you're set.
            Any bitch who says that they have to buy McDonalds for themselves and their kids out of necessity is just too lazy to spend literally 30 minutes total preparation to get things set, or isn't patient enough to get their goyslop addicted spawn to try something healthy before childhood obesity sets in.

            • 2 months ago
              Anonymous

              That looks amazing

            • 2 months ago
              Anonymous

              Mussels are god tier, chili, ginger and lime. Fresh corriander and steam with some white wine, and a little butter. Deeeelish

              • 2 months ago
                Anonymous

                The best part is that mussel pasta with garlic and white wine sauce is idiotically simple to make. Minimal preparation and inexpensive ingredients, and you can have a meal that will absolutely blow the panties off any girl you're trying to get in bed with.

              • 2 months ago
                Anonymous

                So true! I'll keep that tip in mind for future ventures. Enjoy the mussles annon. Im going to buy some tomorrow to eat after the gym tomorrow.

        • 2 months ago
          Anonymous

          Nope, keep living in the city though. There will be a food shortage for everyone but it is hitting bugman central first.

        • 2 months ago
          Anonymous

          >You can't buy jeans for $20! My True Religion(TM) cost $135!!
          This is how you sound. If you shop at the more expensive stores, pick the expensive cuts, and buy name brands of course it'll cost more.

          • 2 months ago
            Anonymous

            Behold, the solution to high (perishable) food prices.
            Find meat and frozen veggies that are on sale, toss in deep freeze, save for when you need it.
            Simple as.

            • 2 months ago
              Anonymous

              Based and freezerpilled.
              Bonus is you can make strong applejack with it too.

            • 2 months ago
              Anonymous

              Yeah, we have a standing freezer in the garage (much better than a chest because it's easier to organize and find shit). We buy $1200 "freezer packs" from the butcher that have a little bit of everything, vacuum sealed. Lasts about 18 months.

              The only downside to this, is you're out a TON of money if the power goes out for an extended time. Which has never happened. But strongly advisable to have a backup generator on hand.

              • 2 months ago
                Anonymous

                If you own a car you already own a generator. All you need is a decent inverter, proper length cables, and gas. (Buy 5, 5-gallon gas cans. Every time you are going to fill up your car, empty a can into your car and then fill up both. Next time, empty and refill the next can. So on and so on.... You now have a gas reserve that is probably larger than your vehicle's tank, that is replenished regularly)

        • 2 months ago
          Anonymous

          >Muh chicken breasts
          Cope

          • 2 months ago
            Anonymous

            >contains up to 2% of solution of water and vinegar
            is this what passes for meat in the states? what the fuck
            also drumsticks have shit meat/bone ratio, I buy them because they're tasty but usually it comes cheaper to buy chicken thigh meat

            • 2 months ago
              Anonymous

              High skin ratio.
              Also just use the bones to make a broth you doofus, if anything it's more a boon than a curse.
              It's basically free chicken broth, and if you cook vegetables then boil them in broth rather than water, bam extra tasty. Vegetables are stupidly cheap as well; too bad they all suck for your health. The collagen in the skin is very based.

              this is literally what I cook for my dogs lmao enjoy your dog meat

              Dog meat (not actual meat of dogs, but meat that would be fed to dogs) is unironically better than goyslop (carbs), except for organ meat.

            • 2 months ago
              Anonymous

              >THERE'S 2% WATER IN MY MEAT!!! I'M GOING INSANE!!!!!!

              • 2 months ago
                Anonymous

                no, the added vinegar means they have to fuck with the acid content so your shitty meat doesn't literally rot

              • 2 months ago
                Anonymous

                >THEY ADDED VINEGAR TO PREVENT SPOILAGE!!!! I'M GOING INSANE!!!!!

              • 2 months ago
                Anonymous

                Surprised you can breathe unassisted

          • 2 months ago
            Anonymous

            this is literally what I cook for my dogs lmao enjoy your dog meat

          • 2 months ago
            Anonymous

            Damn that's overpriced. I get bone-in skin-on chicken thighs for 50 cents a pound here.

      • 2 months ago
        Anonymous

        Thats not even close to true. In Canada it's 12$ minimum for 3 shitty chicken breasts.

        • 2 months ago
          Anonymous

          >in Canada it's $12 for 3 chicken nuggets
          Ftfy

      • 2 months ago
        Anonymous

        Ask me why I know for certain you live in a Flyover state

        • 2 months ago
          Anonymous

          Southern California, actually. Bought my groceries-- everything to make chicken veg soup, various fruit, even an avocado = $35. I can easily spend that much on Postmates for one meal. Eating out is the all-around unhealthiest thing you can do for yourself.

    • 2 months ago
      Anonymous

      How the FUCK do you get a burger fries and a drink at McDonald's for 3.25$?? Its like 9$ for that where I live and I live in only a moderately expensive state

      • 2 months ago
        Anonymous

        it's easy - just lie.

    • 2 months ago
      Anonymous

      The unhealthy choices didn't start with the food, they started with popping out 2 kids you can't afford.

    • 2 months ago
      Anonymous

      Is this real?
      In my 3rd world country similar order from burger King costs around 10 €
      It is more expensive to eat fast food than cook for myself.

      • 2 months ago
        Anonymous

        >Is this real?
        the fuck you think idiot? even doctors in your third world shithole earn more than $7.25 per hour

        • 2 months ago
          Anonymous

          You're OK?

    • 2 months ago
      Anonymous

      I want to know where she scored a a double cheeseburger, small fries, and large coke for $3.25. Is that Russia or some shit? In middle Tennessee, where costs are lower than the national average, the fries alone would be $3

    • 2 months ago
      Anonymous

      It's this post from 2010?
      That costs like twice that now.

    • 2 months ago
      Anonymous

      >single mother
      >working $7.25
      Then why did you decide to have children

    • 2 months ago
      Anonymous

      Ah the days of the actual Dollar Menu.
      >McDouble $1
      >Small Fry $1
      >Any Size Drink $1
      The only thing that stuck around was the $1 soda, which says a lot.

  4. 2 months ago
    Anonymous

    Thanks for reminding me of this song https://youtu.be/hU6JtbqVEQ0

Your email address will not be published.