Whey was supposed to

Be a cheap way to get your protein intake
Now even myprotein is boosting the price like crazy

  1. 1 month ago
    Anonymous

    I found a good one that's £13.20 per kilo, not telling which one it is lol

    • 1 month ago
      Anonymous

      It's really not that cheap
      If you really want cheap you can get it at HSN store but it's known to give you the worst shits, their other products are also insanely bad

      • 1 month ago
        Anonymous

        What an incredibly pointless post

        • 1 month ago
          Anonymous

          Are you talking about your post?

          • 1 month ago
            Anonymous

            Was I supposed to be upset that there's a cheaper whey out there that I'm not buying but would give me digestive problems? Retard

    • 1 month ago
      Anonymous

      It's probably BioTechUSA. Enjoy your onions and chemicals.

      • 1 month ago
        Anonymous

        Wrong

  2. 1 month ago
    Anonymous

    don't buy it anymore, simple as

    • 1 month ago
      Anonymous

      It's what I do I just eat more chicken and eggs
      But I don't get why they keep pumping up prices, as the concept of protein powder loses it's benefits if it becomes more expensive than meat

  3. 1 month ago
    Anonymous

    yeah, the entire point of whey protein was a cheap way to add extra protein to your diet. It's getting to a point that just buying extra chicken breasts or tuna or anything else is cheaper. Whey is a waste of money.

    • 1 month ago
      Anonymous

      Totally agreed with you

  4. 1 month ago
    Anonymous

    Are you guys trolling? There's quality whey on Amazon for like 15$ a kilo. I buy PBN coz it has bcaas in too. Idgf about taste and it's pretty good anyway

    • 1 month ago
      Anonymous

      >coz it has bcaas
      Smartest IST poster

    • 1 month ago
      Anonymous

      >beta carbonic acidic acid
      >buying beta juice
      Pathetic

    • 1 month ago
      Anonymous

      >There's quality whey on Amazon for like 15$ a kilo
      I thought I had good quality cheap whey too, but it wasn't even close to the amount of protein of myprotein. Fuck them, though.

  5. 1 month ago
    Anonymous

    They used to throw the whey away when making cheese then some american realised he could sell it to gym guys using roided bodybuilders as posterboys for the drinks lol.

  6. 1 month ago
    Anonymous

    I still find whey for about 50 bucks for 5lb from time to time. Not that expensive.

  7. 1 month ago
    Anonymous

    Nobody said it was supposed to be cheap. Its a scam you dont need it anyway. A human needs 0.36g per lb of bodyweight to just exist. If you think you need 5x that for lofting heavy stuff you have lost your mind

  8. 1 month ago
    Anonymous

    The video below talks about whether protein powder is worth the money.

    TLDW: The price-per-gram of your average protein powder is generally affordable and a good deal when comparing it to other common complete sources of protein (chicken, eggs, beef, etc). Also, its more expensive because everything is more expensive right now (inflation).

  9. 1 month ago
    Anonymous

    semi-releated question:
    best quality whey protein available in the US assuming price is not an issue?

    everyone on the internet says different things, what should I buy anons

  10. 1 month ago
    Anonymous

    steal it.

  11. 1 month ago
    Anonymous

    Whey is convenient and all but it is literal poison.

    • 1 month ago
      Anonymous

      how is it poison, you dumb cock sucking nignog

  12. 1 month ago
    Anonymous

    >all these people bragging about buying the most dirt cheap whey they can find
    Adulteration and contaminants in whey is a massive problem, like significant amounts of heavy metals and so on. If you're not buying high end whey from companies that regularly batch test and publish results then you're begging to get lead poisoning, ESPECIALLY if you're buying some cheap trash from china that's half whey and half aluminum,

  13. 1 month ago
    Anonymous

    >4lbs for $45
    >55 servings of 25g protein
    >80¢ a serving expensive
    Get a job moron

  14. 1 month ago
    Anonymous

    get on the carnivore diet and you won't need supplements or powder

  15. 1 month ago
    Anonymous

    protein powder is hazardous industrial waste marketed to retards

Your email address will not be published. Required fields are marked *