why is bulking so expensive

why is bulking so expensive

  1. 3 weeks ago
    Anonymous

    chocolate and pasta is expensive?

  2. 3 weeks ago
    Anonymous

    It's really really not.
    Eat a couple rotisserie chickens a day and you're done, just eat whatever you want for the rest of the day (even candy)

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      >Eat a couple rotisserie chickens a day
      Those get you less protein per dollar and they're always dry as fuck anyway. I buy whole chickens which I spatchcock and toss in the oven.

  3. 3 weeks ago
    Anonymous

    Why do all of you weirdos just have hard drives full of mildly attractive girls and soft porn to spam the board with bot-like, repeating questions?
    Do you creep around instagram and TikTok and just save every female you see? Do you jerk off to it? Do you just do it to post them on IST later? Why?
    It boggles the mind.

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      shut up

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      it’s coombrain. I had it when i wasn’t getting any and fapped multiple times a day. I was doing shit like looking down womens blouses while driving in the work truck (lifted so u get a better viewing angle) and looking for a bikini photo a high school classmate posted like 5+ years ago because i remembered that when she originally posted it I thought I could see like 1 pixel of nip. Crazy shit

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      >Why?
      mental illness

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      >bot-like
      now why would that be..?

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      Sane poster.

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      to explain it the best I understand it threads here evolve around attention. Not positive or negative attention, not on or off topic attention just pure attention that's enough to get a reply. Now if something works it'll be repeated until it stops working. So ultimately everyone who replies to this thread or ever your post is contributing to making sure this will repeat. If you find it distasteful fucking off is probably the best thing you can do. Having to get your little 2 cents in, or have the last word, or telling a group of strangers you're morally superior to them is just as much a contribution to the problem as the guy who makes a million frog threads or bumps every thread with, made for *** , sexo, booba, ect ect.

      • 3 weeks ago
        Anonymous

        moron

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      Porn rots the brain. Imagine saving pictures of women who don't even know you exist to your device.

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      >make post with genuine question
      >use slut as image
      >87% of comments are some variation of "I would have sex with her if you know what I mean"
      >because this board is populated by 15-25 year old porn addicts who jerk off to male instagram models and their striations and insertions
      To answer you question OP, bulking is expensive because you're buying more food than you are used to buying. You're not eating to survive, you're stuffing yourself with extra.

  4. 3 weeks ago
    Anonymous

    because im not having sex with her daily. also theres a reason "muh chicken broccoli and white rice" is a meme, its cheap and its all you need.

    ... you can survive on white rice and beans as well if youre really broke as fuck, but i would still recommend adding even a tiny amount of chicken and broccoli to each meal to mitigate the sheer amount of beans you gotta eat lol

  5. 3 weeks ago
    Anonymous

    >2 cups of rice
    >Expensive
    Lol

  6. 3 weeks ago
    Anonymous

    Because the physique you're chasing is a gnomish scam.

  7. 3 weeks ago
    Anonymous

    Bulking = higher caloric intake and less need for clean low calorie protein
    Cutting = need for low calorie protein sources and also need higher total protein in take then a bulk from cleaner (MORE EXPENSIVE) food sources.

    Cutting is actually more expensive then bulking. Prove me wrong

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      I bulk on beef roast so u’re wrong

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      this is true, bulking is easy as

      >2 cups of rice
      >Expensive
      Lol

      said. Throw in a bit of cheap but not too bad junk if you have to I like oat biscuits. Cutting I eat more protein + nuts avocados and other pricey shit.

  8. 3 weeks ago
    Anonymous

    what do you mean? you can achieve +500kcal surplus for like 10 cents. just pour more pasta and add a slice of butter to what you are eating for your maintenance.

  9. 3 weeks ago
    Anonymous

    oats are pretty much free though?

  10. 3 weeks ago
    Anonymous

    the only real difference between a cut, bulk and maintenance is about a cup and a half of rice (dry volume). none when you're cutting, 1 when you're maintaining, 1 and 1/2 when you're bulking. Your protein and fat requirements don't change that much if anything you need more protein on a cut but it's such diminishing returns I don't even bother.

  11. 3 weeks ago
    Anonymous

    what is she eating?

Your email address will not be published. Required fields are marked *