Why is protein is so expensive now? Where can I buy good cheap protein?

Why is protein is so expensive now? Where can I buy good cheap protein?

  1. 1 month ago
    Anonymous

    Because globalism

    • 1 month ago
      Anonymous

      globalism was what keeped it cheap on the first place

  2. 1 month ago
    Anonymous

    It was $60 for 11pounds in 2020

    • 1 month ago
      Anonymous

      The demand wasn't as great then. Nowdays every influencer has their own protein, baby formula and other products also need whey. Its no longer a whey-st product.
      $220 for 11lb is 16x11 is 176 ounces for the average portion size. They're trying to charge $1.25 a scoop it seems. Thats just them adding the value that protein is 'worth' in normal food, fucking garden gnomes.
      Just because a food with 10g protein sells for an extra dollar doesn't mean my powder should reeeeeeee.

      • 1 month ago
        Anonymous

        I have to wonder if the rise of fitness tiktok/instagram has created demand that's exacerbated the price of whey alongside current shortages/supply chain issues. I'd be curious to see a demographic study done to see how many people have become committed gymgoers and part of the "community", but I swear that fitness tiktok videos--- both instructional and "social media comedy sketch"--- have bled into every corner of my instagram feed. Even basic meme accounts repost some of these vids. It's like a ton of newfags got into lifting during the pandemic and has created a very specific subculture on social media

        All I can say is that I'm glad the gym I go to isn't congested with people trying to take videos of themselves for social media or arranging elaborate scenarios for a tiktok comedy sketch. Imagine waiting 25 minutes to use equipment because some guy and his friends want to boost his clout online with a le epic funny gym sketch

        • 1 month ago
          Anonymous

          You gotta keep in mind that the apps will feed you content you engage with and relate to. If you get into video games you’ll get video game content take over your feed. Go on Instagram and look up some random shit you don’t normally look at like pokemon or cooking and like a few posts and in the new couple days it’ll take your whole feed over. I’ve had a friend tell me statistically there’s been an increase in people going to the gym since before the pandemic but who knows if he’s just chatting bullshit.

      • 1 month ago
        Anonymous

        >thinking it's demand-related
        meanwhile supply of dairy side products (read: whey) has decreased

      • 1 month ago
        Anonymous

        You're retarded, it's a supply issue not demand

        • 1 month ago
          Anonymous

          https://www.clal.it/en/index.php?section=dry_whey

          supply costs seem fine, where do you see the supply problem?

      • 1 month ago
        Anonymous

        Yes. Milk supply dropped. That's why they dumped all those millions of gallons liters down the drain.

    • 1 month ago
      Anonymous

      https://i.imgur.com/OKoWT4j.jpg

      Why is protein is so expensive now? Where can I buy good cheap protein?

      This isn't fair bros... I hardly get money from my parents and now they increased the price by 3X.

  3. 1 month ago
    Anonymous

    your local glory hole

  4. 1 month ago
    Anonymous

    I buy expired stuff off ebay and save a lot

  5. 1 month ago
    Anonymous

    mike's mix

  6. 1 month ago
    Anonymous

    Why not just get your protein from food?

  7. 1 month ago
    Anonymous

    There's a way you can get paid to eat protein all night, anon. Let me know if you're interested.

  8. 1 month ago
    Anonymous

    Meat. Meat costs about 1/2 of what protein powder does per gram protein.

  9. 1 month ago
    Anonymous

    nutricost on amazon still has 5lb whey tubs priced around 50 dollars, as of a week ago. But that could change fast... last month when I reupped on my ON Whey tub, it was about 60. Now it's 75. This shit is getting absolutely out of control, I have no idea how they're marking up so insanely what is ultimately a byproduct of dairy processing

  10. 1 month ago
    Anonymous

    In the meat aisle labeled "chicken"

    • 1 month ago
      Anonymous

      Chicken went up 1$/lb.

      • 1 month ago
        Anonymous

        Fuck man, even chicken is fucking expensive now.

        Then just get turkey or pork
        You have options and the best one is never EVER powdered bullshit

        • 1 month ago
          Anonymous

          Whey is one of the best sources of protein

      • 1 month ago
        Anonymous

        Fuck man, even chicken is fucking expensive now.

        Look for clearance food.

      • 1 month ago
        Anonymous

        Chicken breast here is approx $5 a lb in the uk. Shit's gone mental.

        Also kino amino profile

        Oats give me chronic gas. I don't mind, but others do.

    • 1 month ago
      Anonymous

      Fuck man, even chicken is fucking expensive now.

  11. 1 month ago
    Anonymous

    Lockdowns, hope they were worth it

  12. 1 month ago
    Anonymous

    eat ze bugs

    • 1 month ago
      Anonymous

      seconded. shove some dried crickets from the mexican store into a coffee grinder. the chili chapulines are actually fuckin tasty.

    • 1 month ago
      Anonymous

      whatever it takes, right babe?

  13. 1 month ago
    Anonymous

    There's a solution

  14. 1 month ago
    Anonymous

    cottage cheese is all you need

  15. 1 month ago
    Anonymous

    y-you did put a discount code in right after you took the screencap, right anon??

    • 1 month ago
      Anonymous

      Even with discounts it's still over double what it used to be in 2019/2020

  16. 1 month ago
    Anonymous

    Oats give you like 5 times the amount of protein per dollar and you get a real meal with it.

    • 1 month ago
      Anonymous

      Also kino amino profile

      • 1 month ago
        Anonymous

        >Better amino acid profile than a school child
        Wtf have I been doing it wrong?

      • 1 month ago
        Anonymous

        >kino amino

    • 1 month ago
      Anonymous

      Also kino amino profile

      Oats are pretty filling as well.

    • 1 month ago
      Anonymous

      oat protein is garbage

      • 1 month ago
        Anonymous

        See

        Also kino amino profile

  17. 1 month ago
    Anonymous

    I saw 5lbs of ISO100 jump to $140, I think it was $70 or $80 before. Though that is sold through Target by a store I never heard of.
    I did see some drink mix increase by almost 40% in a week, from $28 to $38
    I was able to find 1lb of Orgain protein on sale for for $15.

  18. 1 month ago
    Anonymous

    How about don't buy from myprotein.com?

    • 1 month ago
      Anonymous

      Buy from Amazon, got it.

      • 1 month ago
        Anonymous

        I enter "buy protein" in google in my native Eastern European language 600 small online shops selling protein for cheap. Americans are slaves of amazon.

    • 1 month ago
      Anonymous

      62 euros for 2.5kg is shit, 5kg bags used to cheaper than that

      • 1 month ago
        Anonymous

        Will two times cheaper than buying from their website directly

        • 1 month ago
          Anonymous

          No one buys from myprotein for full price, they almost always have a 40-50% discount code

          • 1 month ago
            Anonymous

            Used to have*

            • 1 month ago
              Anonymous

              Not quite 40% but its 35% off at the moment. The issue is not the discounts but the base price, which has almost tripled in the past couple years.

  19. 1 month ago
    Anonymous

    Huge milk price increase. Factory on Lithuania that makes whey sells it at 15 eur per kg (1 ton and higher orders only). So 11lb or 5kg would have 75 euro base cost, now add all the marketing, shipping, packagind, taxes etc and you have what you have

  20. 1 month ago
    Anonymous

    You vil eat ze cricket protein

  21. 1 month ago
    Anonymous

    >250 bucks for shitty chinese made whey

  22. 1 month ago
    Anonymous

    >last November, browsing hyperinflation and planned famine schizo threads on 4chan
    >starting to get worried because the apocalypse might interfere with my gains
    >go out and impulse buy 100lbs of ON protein powder and canned fish "just to be safe"

    feels good lads

    • 1 month ago
      Anonymous

      This hoarder is to blame for the spike in prices. Get him IST.

  23. 1 month ago
    Anonymous

    cheapest on the market bruh. the future is now

    • 1 month ago
      Anonymous

      Bro, let me see those macros

  24. 1 month ago
    Anonymous

    MyProtein shits are literally the goyslop of fitness

  25. 1 month ago
    Anonymous

    >paying $230 for whey

    What an absolute fucking SUCKER

    Literally just eat real food.

  26. 1 month ago
    Anonymous

    don't buy from overpriced brands.

  27. 1 month ago
    Anonymous

    Bulknutrients is still cheap

  28. 1 month ago
    Anonymous

    >NOOOOOOOOOOOOOOOO
    >NOT MY INDUSTRIAL MILK WASTE PRODUCT!!!
    >NOW HOW AM I GOING TO GROW MANTITS?!

    • 1 month ago
      Anonymous

      I think you're on the wrong board retard

      • 1 month ago
        Anonymous

        Whey is basically concentrated milk estrogens and everyone I've seen who drinks it develops gyno over time

        source
        >seeing gyno threads on fit every day

      • 1 month ago
        Anonymous

        There is this stuff called meat that isn't poison and it has this preotoin stuff you speak of

  29. 1 month ago
    Anonymous

    Magerquark is 95 cents

  30. 1 month ago
    Anonymous

    I can buy three brands of protein powder.
    One is 3.76 calories/gram of mix, 80% protein by weight, with a cost of about 3.5 cents per gram of mix. Onions protein.
    Another is 4 cal/g, 80% protein by weight, 4.6 cents/g. Whey protein.
    The third is vastly cheaper, at 2.4 cents/g, also 4 cal per gram, but it's only 75% protein instead of 80%. Also whey protein.

    Is this 75% vs 80% going to hurt me in the long run, or can I buy the cheaper one?

  31. 1 month ago
    Anonymous

    real food chads just can’t stop winning

  32. 1 month ago
    Anonymous

    >why is X so expensive now?
    Federal reserve printed 40 trillion dollars and gave it to banks and corporations over a cold. Now they are rasing the fed fund rate to account for the 20+% inflation they caused. Wah lah stagflation

  33. 1 month ago
    Anonymous

    Jesus Christ, just eat chicken you fucking autists

    • 1 month ago
      Anonymous

      It's more expensive than whey

  34. 1 month ago
    Anonymous
    • 1 month ago
      Anonymous

      Died 15 March 1975 (aged 69)
      Could have lived another 5 years if he'd got to bed at a reasonable hour.

  35. 1 month ago
    Anonymous

    man its feels so fucking amazing being a rich neet
    you will never understand

  36. 1 month ago
    Anonymous

    I get 10lbs for 120 bucks why are you buying this trash

  37. 1 month ago
    Anonymous

    >Why is a scam so expensive
    Eat real food retard, supplements are retard dyel bait

    • 1 month ago
      Anonymous

      Whey is real food, do you know what it actually is?

      • 1 month ago
        Anonymous

        Whey is a milk waste product cleverly marketed to make big bucks. Same as your seed oils, gay.

  38. 1 month ago
    Anonymous

    Casein is still pretty cheap
    can get 4k for about 50 euro

  39. 1 month ago
    Anonymous

    Lot of chinks in this thread who want whey from abroad, cheap.

  40. 1 month ago
    Anonymous

    eat organ meat its a lot cheaper than regular meat.
    also go to the supermarkets about 30 minutes before closing time and there is a lot of reduced stuff that you can freeze
    i think protein powder and the like are just going to keep getting more and more expensive unfortunately

    • 1 month ago
      Anonymous

      >organ meat
      If it's not grass fed it's literally poison.

      • 1 month ago
        Anonymous

        yes so buy the grass fed ones. obviously

        • 1 month ago
          Anonymous

          >buy the grass fed ones
          I live next to a city of 5 million and in the entire city I could not find a single market selling grass-fed liver. Even whole foods only has grain fed.

          I contacted numerous farmers in my area using the Weston Price Foundation list of sellers and none of them had liver. Of the two that even sold it, one required you buys shares in the cow and both were out of stock. I live in a rich area as well.

          That's why I laugh whenever you cum guzzlers come on here and talk about how ez it is to get your based and redpilled grass fed liver. I know you're full of shit and you do too.

          • 1 month ago
            Anonymous

            american moment

  41. 1 month ago
    Anonymous

    Costco. 6.4 pounds for $39

  42. 1 month ago
    Anonymous

    Haha I paid £100 for 16kg. Loser

  43. 1 month ago
    Anonymous

    buy local brand , usually its cheaper but idk about the quality

  44. 1 month ago
    Anonymous

    Yuropoors go to gymnordic, grab 6kg for 80€. or 13.3lbs for 82$

Your email address will not be published.