wtf are these prices? over $100 for a 5 lbs tub. how is one meant to make it in this economy?

wtf are these prices? over $100 for a 5 lbs tub. how is one meant to make it in this economy?

  1. 2 months ago
    Anonymous

    Democrats did this

    • 2 months ago
      Anonymous

      That was trump and his pants on head retarded response to the pandemic and printing off trillions of dollars to wallstreet. Cause stonks go up means the economy is good.

      • 2 months ago
        Anonymous

        Whey comes from China and they aren't selling it anymore, they are keeping it to feed their livestock now. You will continue to see a decrease in the quality of your life, things will never get better.

        • 2 months ago
          Anonymous

          >things will never get better.
          unless you make them better yourself

        • 2 months ago
          Anonymous

          The majority of whey comes from the us and Europe. Sure a portion of it cones from China, but not enough to cause this drastic of a price change. It's due to back ed up supply chains from covid and ridiculous amounts of inflation not seen since 2008.

          • 2 months ago
            Anonymous

            >inflation
            >2008
            Ask me how I know you are a retarded zoomer or a retard?

  2. 2 months ago
    Anonymous

    Eggs are cheap, you fag

    • 2 months ago
      Anonymous

      6.48 for 18 isn’t exactly cheap anymore.

      • 2 months ago
        Anonymous

        Where do the fuck do you live Black? I live in commiefornia and it's not that expensive

  3. 2 months ago
    Anonymous

    Costco. Five pounds online is $65, it's cheaper in store.

    • 2 months ago
      Anonymous

      https://i.imgur.com/vcZ1sVg.jpg

      Its $55 at costco

      genuine thanks

  4. 2 months ago
    Anonymous

    >he doesn't buy discount close to expire quality whey isolate on ebay for 40% off

  5. 2 months ago
    Anonymous

    You aren’t, be weak eat the bugs. Your consent is not required.

  6. 2 months ago
    Anonymous

    >wtf are these prices? over $100 for a 5 lbs tub
    Kid, they could raise it to $255 and the majority of DYELs would still buy it instead of food, and these companies all know that.

  7. 2 months ago
    Anonymous

    Its $55 at costco

  8. 2 months ago
    Anonymous

    I just check and bought this for 55 in 2020. Wtf happened guys? My wage hasn't increased by 150%

    • 2 months ago
      Anonymous

      Elections have consequences

    • 2 months ago
      Anonymous

      Welcome to the great depression part 2, see you all at the soup kitchen post gym

    • 2 months ago
      Anonymous

      Same
      I’m in yurop and used to buy 1kg for 16/17€ now it’s like 27€

  9. 2 months ago
    Anonymous

    The only reason people drink whey is because sponsored bodybuilders who got big on roids advertise the garbage.

    Eat chicken fag

    • 2 months ago
      Anonymous

      Before it was cheap you retard
      Whey was the cheapest (or one of the cheapest) source of protein in terms of $/g of pure protein. Not factoring in time saving and convenience

    • 2 months ago
      Anonymous

      have fun eating 4-6 chicken breasts a day

  10. 2 months ago
    Anonymous

    You do not need protein supplaments.
    Eat a tad bit more meat and you should be good.

Leave a Reply to Anonymous Cancel reply

Your email address will not be published.