>you WILL eat the overpriced protein powder

>you WILL eat the overpriced protein powder
>you DO need the extra 15.34 grams of protein that you could've had from a glass of milk at a tenth of the price
>you WILL imitate your favorite fitness eceleb and buy their branded protein powder

>you've been having massive bouts of diarrhea? That just means it's working chud, your muscles are photosynthesizing as intended or whatever Dr. Shlomo Sternberg called it, just make sure to buy more

  1. 3 weeks ago
    Anonymous

    just buying protein yogurts from the supermarket without sweetners and eat that with bread for max gains bitch

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      >buying high protein products
      some of you guys are retarded marketing victims

      • 3 weeks ago
        Anonymous

        >buying
        I just eat them in the store

        • 3 weeks ago
          Anonymous

          That's better

      • 3 weeks ago
        Anonymous

        this product which I linked, has no artificial garbage it's pretty much just skinny cheese yogurt with a lot of protein DUE to being skinny

        • 3 weeks ago
          Anonymous

          >Blocks your path and costs 80% less

          • 3 weeks ago
            Anonymous

            >Edeka
            >250g

            Aldi-500g-Quark-Herrenrasse

          • 3 weeks ago
            Anonymous

            That shit has gotten so fucking expensive now, almost two euros for 500g.
            I miss the days when I was a teen eating a package during late-day classes for 50 cents.

          • 3 weeks ago
            Anonymous

            it's a good source, but the price went up by 50-70% in the past year.

          • 3 weeks ago
            Anonymous

            The price for this was raised yesterday. 20% fat quark is 99 cent now, 500g Magerquark 1,49. This is ridiculous.

        • 3 weeks ago
          Anonymous

          You forgot to mention it is literally a gnomish yogurt.

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      >That writing on the cup
      Show schnozzle

      • 3 weeks ago
        Anonymous

        stay jelly and suck it dumb goy

        • 3 weeks ago
          Anonymous

          revving up the oven shlomo

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      >gov.il

      https://i.imgur.com/rqc2MZc.jpg

      >you WILL eat the overpriced protein powder
      >you DO need the extra 15.34 grams of protein that you could've had from a glass of milk at a tenth of the price
      >you WILL imitate your favorite fitness eceleb and buy their branded protein powder

      >you've been having massive bouts of diarrhea? That just means it's working chud, your muscles are photosynthesizing as intended or whatever Dr. Shlomo Sternberg called it, just make sure to buy more

      >comes on IST to blast protein powder
      >only to shill company's protein yoghurts instead
      kys

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      >bread

      Ok piggy
      OINK OINK OINK!!!

  2. 3 weeks ago
    Anonymous

    collagen powder has similar amounts of protein plus its good for your hair skin and bones

  3. 3 weeks ago
    Anonymous

    >overpriced
    it's cheaper than food, when you calculate cost per protein.
    One cup of powder is 24g of protein, for the same amount you'd need to buy 200g of quality meat

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      Milk comes to about 35 grams a dollar, whereas most protein powders will yield about 23ish grams per dollar.

      But even ignoring the ratio, depending on how much powder you eat a day, it quickly becomes very expensive, especially if it's your primary source of protein.

      • 3 weeks ago
        Anonymous

        Most people eating protein powder are trying to cut. One scoop is like 120 calories and 24g of protein whereas to get roughly the same protein with milk you need around 750ml which comes out at 400 calories. Unless you have non fat milk where it would be like 230 calories, but nobody likes that shit.

      • 3 weeks ago
        Anonymous

        I buy powder in bulk and get 50 grams per dollar.

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      >One cup of powder is 24g of protein, for the same amount you'd need to buy 200g of quality meat
      100g of basically any meat will have 24g of protein.

      • 3 weeks ago
        Anonymous

        even cheap ass chicken thighs are 24g protein per 100g

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      Wrong, unless you are in some third world country. Protein powder is, on average, 33 percent more expensive than something simple like ground beef. Chicken is an even better deal. Shut the fuck up.

  4. 3 weeks ago
    Anonymous

    Ill have my protein AND then glass of milk poor fag

  5. 3 weeks ago
    Anonymous

    As opposed to OP who gurgles cum for gains

  6. 3 weeks ago
    Anonymous

    I work at a cheese factory, we can buy 5 lb bags for 3 bucks (unflavored though)

  7. 3 weeks ago
    Anonymous
  8. 3 weeks ago
    Anonymous

    i have a milk allergy moron

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      >milk allergic spending $80 for processed milk garden gnome derivatives
      You weren't fated to make it

      • 3 weeks ago
        Anonymous

        i only drink vegan shakes

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      Milk allergy isn't even a real allergy. Shouldn't have taken the jab.

      • 3 weeks ago
        Anonymous

        >Shouldn't have taken the jab.
        2 more weeks until all the vaxxoids will die amiright? 6 billion people got vaccinated 2 years ago, we're all doing just fine, get over it loser

        • 3 weeks ago
          Anonymous

          >gets tapped in the chest and dies
          whoops no refunds

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      toiletspin.gif

  9. 3 weeks ago
    Anonymous

    look up amino spiking
    I dont think your gay extra protein products have actual charts on amino acid qualities
    fucking bozo

  10. 3 weeks ago
    Anonymous

    they will never understand that all the macros you eat assist each other's development in the body and that training at the gym is the most important part

  11. 3 weeks ago
    Anonymous

    I eat

  12. 3 weeks ago
    Anonymous

    >5kg of unflavoured from bulkpowders (now bulk.com) is £154.99
    what the fuck are they thinking? much cheaper, tastier & healthier just to buy real food like milk, eggs, chicken.

  13. 3 weeks ago
    Anonymous

    i have trouble finding brands that have no weird sweeteners like maltodextrin added to it

  14. 3 weeks ago
    Anonymous

    Where I live the cheaper whey is like 1/4 the cost of the cheapest diary per gram of protein

  15. 3 weeks ago
    Anonymous

    Sorry op im not so poor that 300 dollars of protien powder a year is a big deal. Also i have a 515 deadlift at 210 pounds so get strong then tell me what i should or shouldn't do

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      >consoomer AND a fatty
      Don't be like this guy

  16. 3 weeks ago
    Anonymous

    Protein powder is cheap as fuck
    >that you could've had from a glass of milk at a tenth of the price
    Protein powder IS milk

  17. 3 weeks ago
    Anonymous

    Milk sucks

  18. 3 weeks ago
    Anonymous

    Protein powder tastes bad, therefore I will not consume it. Milk, ground beef, and eggs don't taste like shit, simple as.

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      >Protein powder tastes bad
      Are you a time traveller from the 80s?

  19. 3 weeks ago
    Anonymous

    >Protein powder
    >More expensive than milk
    Whey is literally a waste product that before the golden age of bodybuilding they literally threw in the trash
    It's extremely cheap

  20. 3 weeks ago
    Anonymous

    Gem

Your email address will not be published.