What's the most expensive food you consume on regular basis?

What's the most expensive food you consume on regular basis?

It's All Fucked Shirt $22.14

Unattended Children Pitbull Club Shirt $21.68

It's All Fucked Shirt $22.14

  1. 1 month ago
    Anonymous

    >when you pick the soap up from the ground in the shower

  2. 1 month ago
    Anonymous

    Probably Monster Energy Ultra Zero. It's 2,15€ here and I consume two of them a day. Absolutely ridiculous to think that I pay 2,95€ for 400g of chicken and 4,30€ for fricking caffeine. It does taste like the nectar of the gods but still. Relative to what it is and what Im getting out of it, it is absurdly expensive. I mean 120€/month of my food bill is just the monsters, fricking ridiculous. I really should stop at some point.

    • 1 month ago
      Anonymous

      >2,15€
      YOOOO son. where are you from? this shit is 1,50€ here in germany but you can almost always find them for 1€. I remember buying them in bulk for 80 cents per can just a few years ago.

    • 1 month ago
      Anonymous

      >I really should stop at some point.
      You should. I was the same until late last year and I'm better off after stopping. They taste better when you only have them once in a while too.

    • 1 month ago
      Anonymous

      >2,15€
      YOOOO son. where are you from? this shit is 1,50€ here in germany but you can almost always find them for 1€. I remember buying them in bulk for 80 cents per can just a few years ago.

      Finland?

      • 1 month ago
        Anonymous

        germanistan

    • 1 month ago
      Anonymous

      >Europeans are eating and drinking trash now
      It’s officially over, I never want to see you people complain about unhealthy Americans ever again.

      • 1 month ago
        Anonymous

        Euros b***hing hypocritically at Americans over things they turn around and do later has been a thing since the 70s

      • 1 month ago
        Anonymous

        Euros b***hing hypocritically at Americans over things they turn around and do later has been a thing since the 70s

        >an occasional Monster energy is the same as literally consuming gallons of corn syrup in every meal
        Kek you wish we were as trash as you. The trashiest Evropean will ALWAYS be more classy than the classiest mutt. Simple as. Its fine though, youre rich

        • 1 month ago
          Anonymous

          >seething

    • 1 month ago
      Anonymous

      Probably beef? I don't really engage on unhealthy lifestyles so the only things I can think of are the most expensive types of meat or fish I buy from the meat or fish counters

      I don't wanna be a hater but imagine wasting your time drinking slop in this day and age
      >nectar of the gods
      Genuinely curious, how old are you? If you're below 18 years old, I kinda get the sentiment but an adult talking like that is ridiculous

    • 1 month ago
      Anonymous

      My friend, my buddy, I love you so much you will be in my prayers but please do not drink two monsters a day
      Please just stop drinking all monsters
      thank you and God bless

      • 1 month ago
        Anonymous

        im not that guy but i do the same thing
        >buy 2 zero ultra at 6 in the morning
        >sip for 2 hours
        >lunch have 2 double espresso in a large cup and fill the rest with milk
        >crack open the second one with dinner
        perfect night sleep every night

    • 1 month ago
      Anonymous

      >It's 2,15€ here
      Lol 1,20€ here (Shitaly)

    • 1 month ago
      Anonymous

      >I really should stop at some point.
      You should. I was the same until late last year and I'm better off after stopping. They taste better when you only have them once in a while too.

      It also skyrockets your blood pressure so I'd advise slowing down fellas

    • 1 month ago
      Anonymous

      Black folk just steal them

  3. 1 month ago
    Anonymous

    mcdouble

  4. 1 month ago
    Anonymous

    wtf is that?

    • 1 month ago
      Anonymous

      It's processed garloid.

    • 1 month ago
      Anonymous

      looks like cheese with maybe caraway seeds?

    • 1 month ago
      Anonymous

      Garloid protein bar, bro.

  5. 1 month ago
    Anonymous

    is that fufu?

    • 1 month ago
      Anonymous

      It looks like halloumi cheese

  6. 1 month ago
    Anonymous

    Chicken-Caesar premade ciabatta sandwhich from my corner store... FRICK I CANT STOP

  7. 1 month ago
    Anonymous

    Croissants, easily
    Pound for pound they're more expensive than prime beef

  8. 1 month ago
    Anonymous

    uh I really like the compound white cheddar-grouyére cheese that trader joe's sells for like $7 a pound

  9. 1 month ago
    Anonymous

    Pork.
    Usually $4.50/lb these days.
    I remember in college it was usually yellow tag/manager special food that you could eat for $1.25/lb.

    • 1 month ago
      Anonymous

      Swine is unclean and haram anon

      • 1 month ago
        Anonymous

        It also isn't kosher, which makes it extra based

      • 1 month ago
        Anonymous

        Kys mudslime

      • 1 month ago
        Anonymous

        It's OK I marinate it in wine and garlic

      • 1 month ago
        Anonymous

        cheap and lean (back) or oven roasted pork shoulder , you durka durkas dont deserve it anyway

  10. 1 month ago
    Anonymous

    I drop $150 on a local troony every other week and her loads are fricking HUMUNGOUS and I always swallow
    if you mean strictly things that doctors would consider food then salmon

    • 1 month ago
      Anonymous

      is the dick huge? I always thought about it.

    • 1 month ago
      Anonymous

      is the dick huge? I always thought about it.

      propaganda

    • 1 month ago
      Anonymous

      I'm allergic to salmon

  11. 1 month ago
    Anonymous

    Beverages. Cold brew coffee, celsius energy drinks, diet soda, sparkling water, protein shakes premixed bc powder makes my tummy hurt. I'm addicted to bevvies bros

  12. 1 month ago
    Anonymous

    Probably lamb which ranges from $5.50 per lb to $8 per lb. Most of my fish is frozen salmon ($5.15 per lb) but once a month I'll get something different which ranges from $7-$13 per lb. Cheese I guess as well, though that ranges from $5-$15 and I try to stick with whatever good cheese is on sale that week. I go through 1-2lbs for the whole month so that isn't really a lot though.

    • 1 month ago
      Anonymous

      Raw milk, I pay like $16/gal for it. Worth it though.

      Where the hell are you getting lamb for that cheap?

      • 1 month ago
        Anonymous

        Bulk club bro. I have 4 kids though so it actually makes sense for me to shop like that. They go through 10-14 lbs of fruit every week alone.

        • 1 month ago
          Anonymous

          damn that looks good

          • 1 month ago
            Anonymous

            It is. Love me some lamb, it's my favourite meat.

            why lamb over beef

            Lamb is grass fed, and from Oz usually. Rare to find American lamb, but when you do it isn't pumped with hormones because they found them to be ineffective and not profitable. Cheaper than truly grass fed beef as well (unless I bought a whole cow, don't have space for that yet).

            damn you americans are getting scammed for lamb. here in australia i can get lamb leg for $10/kg from the supermarket
            which if my math is correct should be
            $4.55/lb
            translated into americuck currency
            USD $2.99/lb
            beef is way more expensive here

            Well yeah anon it's imported. I got NZ lamb for cheaper than this in my home country because of trade deals.

            https://i.imgur.com/GK3RPgH.jpg

            >halal certified
            into the trash it goes

            No escape from that one unfortunately. Ask the Australians why all the lamb is halal. Halal is never as good as regular but good luck finding that with lamb.

        • 1 month ago
          Anonymous

          >halal certified
          into the trash it goes

      • 1 month ago
        Anonymous

        Damn you get it delivered or something? Here in oklahoma it's like 6 bucks a gallon

        • 1 month ago
          Anonymous

          No, but where I live it's illegal to sell for human consumption so there's only one place that sells it at all it's very high quality stuff sold under the guise of being for your cat or something. I used to live in California (legal to sell for human consumption, but producers are held liable for any diseases) and it was about $10/gal there.

      • 1 month ago
        Anonymous

        Based raw milk chad I have a question

        I ordered some to a drop off location in my also illegal state and was wondering if I should use it for cooking or just consuming cold, is it healthier than say organic pasteurized milk for cooking or would it just be wasteful and needlessly expensive to cook with it

        Also I already know it interferes with yeast baking

    • 1 month ago
      Anonymous

      why lamb over beef

    • 1 month ago
      Anonymous

      damn you americans are getting scammed for lamb. here in australia i can get lamb leg for $10/kg from the supermarket
      which if my math is correct should be
      $4.55/lb
      translated into americuck currency
      USD $2.99/lb
      beef is way more expensive here

  13. 1 month ago
    Anonymous

    this guy is fricking eating hardtack with weevils
    i genuinely don't know what this is

  14. 1 month ago
    Anonymous

    Big cuts of red meat that I smoke. Shoulders, briskets, whole shanks, ribs. Per pound they end up mostly economical, but it's upfront cost.

  15. 1 month ago
    Anonymous

    Sugar free drinks and water flavorings, the tapwater in the town I moved to tastes like crap

  16. 1 month ago
    Anonymous

    Dried mango. I've got a terrible sweet tooth, used to gorge on ice cream and candy all the time. I'm trying to have dried fruits and other such things instead, to try to wean off the sugar.

  17. 1 month ago
    Anonymous

    Powdered milk, 900g. Eat one whole bag with yogurt. It is ultra tasty but I shit a literal solid brick afterwards.

    I like fruits like grapes and goiaba.

    Rice and chicken are cheap were I like. Food is cheap in Brasil

  18. 1 month ago
    Anonymous

    is that goblinx hand?

  19. 1 month ago
    Anonymous

    Probably one of the random cheeses I get. They tend to range from $14-24 per pound. Meat-wise, salmon around here is pretty pricey now. Every time I see it at $9.99/lb I think it's a deal when I used to think that was expensive (for non-shitty ones; I'm sure someone will refer to some garbage crap that's $4.99 or whatever).

  20. 1 month ago
    Anonymous

    beef
    i don't buy any foods that aren't whole like i buy fruit veg meat milk eggs butter spices rice oats

  21. 1 month ago
    Anonymous

    That.. that is a cheap latvian cinnamon cheese.
    Its good, but hardly expensive in general.

    >my expensive regular is salmon. It is not exorbitantly expensive as they live natyrally here, but it is imho hard to find high quality

  22. 1 month ago
    Anonymous

    I eat good quaity meat which costs 40 monkeycoins per kg.
    I eat cheese that costs 200 monkey coins per kg
    The monkey coin is worth about 20 cents of murrican printouts but that's not enough of a comparison because we monkeys have terrible wages too.

  23. 1 month ago
    Anonymous

    Definitely Chipotle. I get a double chicken bowl probably every 2 weeks and its like $15. I'm fricking addicted.

  24. 1 month ago
    Anonymous

    Baked Beans

  25. 1 month ago
    Anonymous

    Tuna
    >but
    I'm not talking about the canned one. Real and fresh tuna is expensive as frick

  26. 1 month ago
    Anonymous

    Olive oil, I buy super expensive single origin cetified EVOO and use it for everything, its not crazy expensive compared to other things but compared to other oils its high, like 30+ USD per 500ml

    • 1 month ago
      Anonymous

      homie WTF are you doing? A bottle of olive oil is supposed to last one month. That's nothing compared to meat or fish which you should eat every day.

  27. 1 month ago
    Anonymous

    >fitness

  28. 1 month ago
    Anonymous

    I’ve been spending $60 every weekend on DoorDash while at work. That’s only for one meal.
    I need to stop being a lazy c**t and meal prep again.

  29. 1 month ago
    Anonymous

    for something that I eat actually regularly probably steak
    regular steak is 3x the price of chicken breast which is already twice the price of pork
    good steak 50% more still
    other than salmon(same price as good steak) or cod(same as regular steak) but I don't eat them that often
    oh and out of season asparagus, I love this shit so I sometimes buy it in winter even if I have to pay as much as steak

  30. 1 month ago
    Anonymous

    Are you people all desolate poors, what the frick are these answers? Energy Drinks? Pastries? Pork which is literally one of the cheapest meats you can buy?

    The most expensive thing I consume regularly is probably wienertails from high end bars and restaurants. I'm sure I have at least one or two $15+ drinks a week from some place or another. If we're talking food then I routinely eat at restaurants with $20-30 entrees, and I don't think of myself as some high roller.

    • 1 month ago
      Anonymous

      Pork is the national meat in Germany at least for a few more years until Sharia comes into effect

Your email address will not be published. Required fields are marked *