Whey

It's too fucking expensive.

  1. 2 months ago
    Anonymous

    Poor people don't deserve muscles

    • 2 months ago
      Anonymous

      So true

    • 2 months ago
      Anonymous

      Every man should be fit

      https://i.imgur.com/qswe7uq.jpg

      It's too fucking expensive.

      It's only value was being the cheapest way to get protein. If eggs, cheap meat, lentils, beans, milk etc dip below it in price just eat those.
      I get over 150g a day and my diets not that expensive, could be cheaper too though

      • 2 months ago
        Anonymous

        >It's only value
        Its*

        • 2 months ago
          Anonymous

          I'ts*

    • 2 months ago
      Anonymous

      What is the maximum you would be willing to pay per bag assuming its price were to go up forever?

  2. 2 months ago
    Anonymous

    I just did a cost breakdown of ON whey. It's 4.5c/gram of protein. According the St. Louis Fed, the average price of a dozen eggs as of October is ~$3.4, making eggs cost 4.7c per gram of protein.
    Nonfat greek yogurt: ~9c per gram protein
    Boneless chicken breast: 3-4c per gram protein depending on how you calculate it

    It's getting fucked up out there

    • 2 months ago
      Anonymous
  3. 2 months ago
    Anonymous

    Dunno, in my slav shithole whey is still the cheapest way to get protein in your system
    Whey - ~2.5rub/gram
    Chicken breast - 5rub/gram
    Cottage cheese - 4rub/gram
    Eggs - 1.5rub/gram but only if you're willing to take the fat yolk hit

  4. 2 months ago
    Anonymous

    Buy cheaper brands I guess? I live in eastern europe and whey costs about as mucn as chicken breast, but whey is more convenient.

    • 2 months ago
      Anonymous

      Even Spar sells why? sucks none of my Spars carry it

      • 2 months ago
        Anonymous

        A lot of stores have either their own brand of whey or some cheap offbrand stuff. As long as you check that its not the shit that has added onions and it has around 20-24g of protein per scoop it's just as good as the branded shit.

        • 2 months ago
          Anonymous

          It’s not as good though. They use stuff which isn’t high in bio availability so it’s cheaper.

          My protein also had a scandal back in the day when they found out it was equivalent to 12g of protein per serving or something like that. It sucks. Everywhere is jacking up their prices to stupid high levels. It’s cheaper just to buy whole chickens and get protein that way

          • 2 months ago
            Anonymous

            It used to be but ever since the whole Ukraine fiasco all meat except pork is super pricy over here, so It's peas and whey for me 🙁

  5. 2 months ago
    Anonymous

    >Comes out to less than a dollar a serving
    >Fucking expensive

  6. 2 months ago
    Anonymous

    it's WHEY too overpriced.

    • 2 months ago
      Anonymous

      but it's the only whey to get big

    • 2 months ago
      Anonymous

      It's WHEY/WHEM actually

    • 2 months ago
      Anonymous

      fuck bro i was gonna say that

  7. 2 months ago
    Anonymous

    Just steal it, like i do

  8. 2 months ago
    Anonymous

    it's literally like the price of gas but for your body

  9. 2 months ago
    Anonymous

    9/10 chance you don't lift heavy enough or long enough to justify taking whey protein.
    You can easily get .7g/lb of protein from just two meals and a few eggs.

  10. 2 months ago
    Anonymous

    I got 4kg of protein for $100 off myprotein, just gotta time it to when they have 50-60% off.

    • 2 months ago
      Anonymous

      >4kg
      >for 100$
      HAHAHHAH WHAT
      thats not cheap at all you clown
      you pay 10$ per Kg, 15 TOPS

      • 2 months ago
        Anonymous

        What are you even talking about? The cheapest protein source I could find after that was chicken breast, which was $40 per kg of protein.

      • 2 months ago
        Anonymous

        I fucking wish. Cheapest I could find on German amazon is like 20 euro a kilo now

        I just did a cost breakdown of ON whey. It's 4.5c/gram of protein. According the St. Louis Fed, the average price of a dozen eggs as of October is ~$3.4, making eggs cost 4.7c per gram of protein.
        Nonfat greek yogurt: ~9c per gram protein
        Boneless chicken breast: 3-4c per gram protein depending on how you calculate it

        It's getting fucked up out there

        Try skyr, way better prices per gram

  11. 2 months ago
    Anonymous

    Get a job

  12. 2 months ago
    Anonymous

    literal garbage by product of dairy production. you're trying to bulk on literal trash peasant food little miss muppet

    • 2 months ago
      Anonymous

      And he's gonna succeed too, plus he'd have increased resourcefulness and industriousness as a result of being pressured to the make the best of what he has.

  13. 2 months ago
    Anonymous

    Powdered protein is trash and one of the most successfully marketed supplements of all time. Just lift. Don't skip days. I don't care if you're "not feeling it today". It doesn't matter. All supplements are memes. Consistency is the only thing that matters. Lift. Keep lifting. Don't stop lifting.

    • 2 months ago
      Anonymous

      100% truth.

  14. 2 months ago
    Anonymous

    I'm quitting this shit as soon as my current bag is done. Fuck the excessive levels of Tryptophan in my diet from these overpriced gayry powders

  15. 2 months ago
    Anonymous

    tbh i mostly use it for cooking sweets as opposed to shakes

  16. 2 months ago
    Anonymous

    i just drink 1% milk instead

  17. 2 months ago
    Anonymous

    Amazon has a 20% off coupon for Gold's. I got 10 pounds of strawberry for a little over a 100 dollars.

    • 2 months ago
      Anonymous

      Only time I'm ever spending $100 on powder, is when I'm buying cocaine.

    • 2 months ago
      Anonymous

      bro I was getting 10 pounds for 50 quid back in the day

  18. 2 months ago
    Anonymous

    I buy close to expire whey isolate from ebay for cheap

  19. 2 months ago
    Anonymous

    A 4.5kg (151 1 scoop shakes) ON bag was £90 this summer
    Now the same bag costs £120.

    Even cheaper versions are getting too expensive

  20. 2 months ago
    Anonymous

    >get a job in a restaurant
    >can eat all I want for free
    >can even take stuff home

  21. 2 months ago
    Anonymous

    >he doesn't know about pea protein

    • 2 months ago
      Anonymous

      what kinda pea protein do you have that is cheaper then whey? It usually costs twice as much for the same amount over here.

      • 2 months ago
        Anonymous

        idk I just get it on amazon it's about 2/3rds the price of whey here
        though I stopped whey because of acne, not the price
        also it tastes absolutely awful in comparison to whey

    • 2 months ago
      Anonymous

      Not bioavailable

  22. 2 months ago
    Anonymous

    A bulk store in my area sells whey for 10$/lb. But it happens to look the exact same as the 99 cent/lb pancake mix. It would really be a shame if someone wrote the wrong number when they got to the cashier....

  23. 2 months ago
    Anonymous

    Just get a kg of fish for $6. It's 200 grams of protein and only around a 1000 calories

  24. 2 months ago
    Anonymous

    >local shartmart stopped stocking double rich chocolate

  25. 2 months ago
    Anonymous

    Ring it up as flour in your regular grocery purchases. Tell the bag checker it is "enriched protein flour" if they ask. The average bag checker has literally never seen a bag of Whey in their entire lives.

    • 2 months ago
      Anonymous

      What were barcodes

      soya protein powder is cheaper and has more protein per gram....but yeah sure keep buying whey

      Söy is not bioavailable, plus estrogen

  26. 2 months ago
    Anonymous

    >Whey concentrate is 34 €
    >Whey isolate is 44 €
    Is issolate really that much better?

    • 2 months ago
      Anonymous

      Isolate is more processed so it has higher protein content, but it's only like a 4g difference so it doesn't really matter which one you buy.

  27. 2 months ago
    Anonymous

    >Fall for cheaper brand meme
    >Taste like dog shit
    >Poor mixability
    >Had to deal with it for 3 months cause I bought biggest bag available to cheap max

    I just take the hit now and buy a brand I enjoy even if it is a bit more expensive.

  28. 2 months ago
    Anonymous

    I bought 2.3 kilos of Whey for around 50€. Did I get scammed?

  29. 2 months ago
    Anonymous

    Reminder all this inflation and supply chain shit goes back to gays insisting we shut everything down for 2 fucking years over the flu

    • 2 months ago
      Anonymous

      whey's price increase is mainly a booming popularity in the product. I read a cool article on business insider expecting the market to increase by 40% by 2030. They expect it will continue to increase even past that until pretty much all whey waste product is actually being utilized.

    • 2 months ago
      Anonymous

      Most of this is due to garden gnomeery from suppliers wanting more money due to COLA
      t. supplyfag

      • 2 months ago
        Anonymous

        ahh, the same garden gnomey logic the "betters" at the Fed who don't want people to get raises because "it contributes to inflation"

  30. 2 months ago
    Anonymous

    How many servings do you usually get out if? I get like 3 months from my isopure which isn't too bad. I don't make meals out of it though.

  31. 2 months ago
    Anonymous

    You don't need it to begin with
    Chicken Breast + Eggs are infinitely better value per protein
    Whey industry is a scam made for people who are too stupid to read nutritional facts of anything for a minute

    • 2 months ago
      Anonymous

      >+ Eggs are infinitely better value per protein
      eggs are over $6 a dozen here

      • 2 months ago
        Anonymous

        Yeah, I made a big mistake by not clarifying what I meant
        The reason egg is infinitely better value is because it promotes an enormous amount of health benefits too, on top of having a huge amount of protein
        Eggs are literally a superfood, whey doesn't have even a fraction of nutrients that eggs does, so you're better just buying more eggs

      • 2 months ago
        Anonymous

        Yeah, I made a big mistake by not clarifying what I meant
        The reason egg is infinitely better value is because it promotes an enormous amount of health benefits too, on top of having a huge amount of protein
        Eggs are literally a superfood, whey doesn't have even a fraction of nutrients that eggs does, so you're better just buying more eggs

        $6 a dozen is a pretty crazy high price though, where the fuck do you even live? It's normally supposed to be like 1/2 that value, especially if you buy large bulks

        • 2 months ago
          Anonymous

          minnesota, in a small town

  32. 2 months ago
    Anonymous

    >*gives you gyno*
    heh, nothing personnel, kid

  33. 2 months ago
    Anonymous

    For me it's whole foods.

  34. 2 months ago
    Anonymous

    soya protein powder is cheaper and has more protein per gram....but yeah sure keep buying whey

    • 2 months ago
      Anonymous

      >Locked in at $7CDN/lb with seller
      Don't mind if I do.

  35. 2 months ago
    Anonymous

    >have a onions intolerance
    >almost all the good whey protein have onions lechtin.
    god damn it, it keeps giving me diarrhea, i don't really care that much but i'm trying to prevent buying it too much because my hemorrhoids keep acting up.

    anyone have any recs for a banana flavor whey protein?

  36. 2 months ago
    Anonymous

    Not at all. The whey isolate I get on ebay is "whey" cheaper than any other protein source I can get at the grocery store. Next best is probably greek yogurt.

  37. 2 months ago
    Anonymous

    Reminder than whey costs literal pennies to produce. Actually, less, it costs nothing to produce, its a byproduct. You're paying for grift, pretty package, and a few meaningless supplements thrown in

    • 2 months ago
      Anonymous

      Not relevant to me since I don't have access to the manufacturing process or a most cost effective option even with the mark up.

Your email address will not be published.