Tub of Optimum Nutrition vs just buying shit like Muscle Milk/Equate/etc shakes at Walmart.
Should I even bother with ordering tubs? It seems like after tax and shipping they end up so close to the same amount 😐
Tub of Optimum Nutrition vs just buying shit like Muscle Milk/Equate/etc shakes at Walmart.
Should I even bother with ordering tubs? It seems like after tax and shipping they end up so close to the same amount 😐
it never was cost effective retard
/thread
It's less than $2 for 30g of quality protein, I can't find anything as cost effective or convenient.
source?
Sauce on what?
i don't want it to be easy.
>live in Italy
>Parmesan
>12€/kg on discount, 33g proteins for 100g
Costs much less but the amount of calories you input with it is huge.
Also, eggs cost less, 4 eggs are like 1€ and you should get about 26-30g of proteins.
Ground beef and chicken gets you more protein for a lower price, and is micronutrient dense.
That's well and good, I do not disagree here. I have medical reasons I'd rather not go into that require a highly liquid diet so I've been questioning if I should just buy the premade shakes in stores instead of doing tubs anymore. If I had the ability to consume large amounts of meats, I would.
>cost effective
Literally every other protein source except steak or lobster
>convenient
Skim milk or eggs.
>$85 for 5lb ON GS tub
What the FUCK it was only ~45 bucks years ago when I still used this shit. Oh my god damn fuck.
Yeah it doubled in cost last year for some unknown reason
I get 5lbs of casein for 66 bucks
It became less cost effective when buying pressure increased and now it's its own fancy product instead of just a byproduct of dairy production.
If you can tolerate lactose just eat regular skim milk instead.
It's not cost effective anymore. Bought some whey today and they charged my $75 for like 2lbs. I bought it this time because I didn't want to look like a poorfag but next month I'm switching to egg whites.
>switching to egg
OHNONONO
don't care about the farts
Eggs are like 6 dollars a dozen now at cheapest (not including costco or nonprofits), at least in the US. That's 1 dollar per 12g of protein.
where I live in Europe it costs much more than eggs for the same amount of proteins, but is much less calorie-dense, so it's good for a cut.